Ardahan’daki Hayvan Pazarında Çıkan Kavgada Öldürülmüş Özkan Birdal’ın Ailesi, Acımasız Zanlısına Verilen 10 Sene Cezaya Reaksiyon Gösterdi: “Aynı İnsanı…

ÖZKAN KARAKAYA

Ardahan’ın Damal ilçesinde tüvana 41 yaşındaki Özkan Birkal’ın, efsanevi pazarında menfaat kavgada öldürülmesi ile ait davada Fırat Kaya, 10 yıl mahbes cezasına çarptırıldı. Birkan’ın ağabeyi Göksal Birdal, “Ne hususiyet, hangi adalet vardır ki… Kafatasına vurup ölümüne sebebiyet verip… Bunu kalkıp bayağı yaralamaya çeviriyor? Biz yeniden tıpkısı şekilde hukuk ve adalete inanıyoruz. Tıpkısı kayırıcı vurmak 10 yıl ile tutkun asla imkânsız” tepkisini gösterdi.

Ardahan’ın Damal ilçesinde diri ve geçimini hayvancılık yaparak sağlayıcı 41 yaşındaki Özkan Birkal’ın, 15 Orak Ayı 2021’üstelik, ilçedeki efsanevi pazarında öldürülmesi ile ilişik yargılamanın akıbet duruşması sabık hafta yapılmıştı. Duruşma, sanık Fırat Kayaç üzerine 10 sene mahpushane cezası kararı verdi. Birkan ailesi verilen cezayı ancak bulduklarını belirtti. Eş, karara itiraz edeceklerini açıkladı.

“YANLIŞLIK VASIFLANDIRMASI VE CEZA MİKTARININ ARTMASI İÇİN İSTİNAFA GİDECEĞİZ”

Avukat Bezenmiş Ekinci Yolaçan, şunları söyledi:

“Enstantane sona erdi, önce basamak mahkemesi kendisine Ardahan Vahim Ukubet Mahkemesi hâkimiyet kurdu. Sanıklardan bir tanesinin tutuklanmasına karar verdi. Bundan sonraki proses şöyle: Dosya istinafa gidecek gerçeklenmiş hem bizim hem da cebin tarafın itirazı olacak; Erzurum Nahiye Adliye Mahkemesi’ne gidecek. Oradan çıkacak sonuca göre üstelik Yargıtay’a gidecek. Nihai kararı Yargıtay verecek. Mahkemeden sâdır kararın tatmin edici ayrımsız yönü sanık için tevkif kararı mevdu olmasıydı. Çünkü aylardan beri üzüntülü familya bunun mücadelesini vermekteydi. Bu aynı evre olsun aileyi rahatlatmıştır ama tabi suç vasıflandırması ve ceza miktarının bir iki olması yönünde itirazlarımız var bunları istinaf mahkemesine taşıyacağız.”

“BAŞINDAN BERİ EKSİK YÜRÜYEN BİR SEVGILI”

Ailenin avukatı Zeynel Ateşer ise şunları söyledi:

“Meslektaşımın de söylediği kadar Birkal ailesinin avukatlığını yaptık biz üstelik. Maatteessüf soruşturmanın genişlik esasen beri haddinden fazla natamam revan benzeri sevgili neticesinde… Tığ, bile bile cani suçundan ukubet almasını beklerken, isteyerek cerh neticesinde ceza verildi. Şu an tutuksuz adına yargılanan şahıslardan Fırat Kayaç’nın tutuklanması, içimizi belli belirsiz bile olsa soğuttu. Ama tığ İstinaf mahkemesinde adaletin yerini bulacağını, kasten yaralama değil baş bölgesine sert cisimle, silah aziz tıpkısı sopayla sert aynı şekilde güdük mesafeden vurmanın öldürme eylemi olduğunu düşünüyoruz. İstinafta üstelik bu yönde ayrımsız değişmeyen çıkarılıp, müebbet hapse çevireceğini düşünüyoruz. Türe istiyoruz. Şahsın cezalandırılmasını istiyoruz.”

“BİR İNSANI ÖLDÜRMENİN CEZASI 10 YIL OLMAMALI”

Sorun hakkında mütekellim Özkan Birkal’ın abisi Göksal Birkal ise şunları söyledi:

“Özkan Birkal kardeşim, kafasına kaba aynı cisimle vurularak 47 dönme dirim mücadelesi verdi ve hayatını kaybetti. Zımnında dahi burada yaralama suçundan sorun açılmış ve yanlişlik şekli değiştirilmeyerek macerasız yaralama geçtiğinden kıran 10 yıl hapis cezası verildi. Zaman âdem öldüren benzeri insanın 10 sene ile sınırlandırılamayacağını haddinden fazla ongun biliyoruz. Akabinde dahi şu vardır, kafatasına vurarak ağız ağıza garaz olarak seçilmiştir. Zımnında dahi bunun ne hususiyet ne adaleti vardır ki kafatasına vurup ölümüne sebebiyet verip bunu kalkıp üstelik macerasız yaralamaya çeviriyor tığ tekrar benzeri şekilde ülfet ve adalete inanıyoruz. Tıpkı eş öldürmek 10 sene ile vabeste katiyen imkânsız. Bu bire bir niteliksiz sevgili değildir, toplumun hep kamuoyunu ve çok yakından ilişik bir davadır. Ego burada yargıçları, hakimleri, savcıları göreve nida ediyorum. Bu dosyayı istinaf mahkemesine ve Yargıtay’a göndereceğiz. Cezasını müebbet mapushane ile çekmesini temenni edeceğiz. Bacağına vurmadı kim kalpten ölsün, kafatasına vuruyorsun. Gasp edilerek öldürüldü. Bizi yaralayan budur.”

Share: