Antalya’da sahilde tıpkısı kişiyi tüfekle öldüren maznun amacıyla “haksız kımıldatma” indirimi talebi

Antalya’birlikte sahilde çıkan kavgada bir kişiyi pompalı tüfekle öldüren maznun için, savcı mütalaasında “nahak yere kımıldatma” indirimi uygulanmasını dilek etti.

Antalya 1. Bati Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Orhan T. (58) tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla katıldı. Müştekiler ve canip avukatları murafaa salonunda hazır bulundu.

Duruşmada anne hakkındaki mütalaasını açıklanan savcı, “bilerek katil” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan sanığın, öldürülen marifetiyle mızrap kırığı oluşacak ve cılız tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde bıçakla parmağından yaralanması zımnında “nahak yere tahrik” hükümleri uygulanarak 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık Orhan T, maktulü katil veya cerh kastının olmadığını sav ederek, “İsteyerek bir özdek yapmadım. Yaralandığını görünce, parmağım ruhsuz olduğu halde maktule pansuman yapmaya çalıştım.” diye konuştu.

Müşteki avukatı Fırat Tığ ise sanığın ukubet indiriminden çakmak amacıyla olayı herhangi bir aşamada ayrımlı anlattığını savunarak, “Anlattıkları bütün birbirleriyle çelişmektedir. Ayrıca tanıkları üstelik onun üzere ifadelerini değiştirmektedir. Ailenin tek istediği, sanığın müstelzim cezayı alması. Bu şekilde acılarının azalacağını bize iletmektedirler.” dedi.

Mahkeme heyeti sanığın alıkonulma halinin devamına değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

Konyaaltı Sahili’nde 7 Şubat’ta sâdır kavgada pompalı tüfekle vurularak güç yaralanan Erhan Kalem (41), kaldırıldığı hastanede 13 dönme sonra hayatını kaybetmiş, gözaltına alınan Orhan T. tutuklanmıştı.

Share: