Antalya gündem haberi | 1. Arsıulusal Cürüm Araştırmaları Sempozyumu Antalya’da başladı

İçişleri Bakanlığınca düzenlenen 1. Arsıulusal Suç Araştırmaları Sempozyumu başladı.

Manavgat ilçesindeki benzeri otelde düzenlenen sempozyumun açılışına, İçişleri Icra Vekili Yardımcısı İsmail Çataklı, Antalya Valisi Ersin Kalem Erbabı, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmayan Çolak, Güven Umum Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren ve değişik yetkililer katıldı.

İçişleri Nazır Yardımcısı Çataklı, yaptığı konuşmada, hayatı kolaylaştıran internet teknolojisinin zıt etkilerinin da olduğunu söyledi.

Uyuşturucudan dolandırıcılığa, siber zorbalıktan teröre büyüklüğünde mevhum dünya marifetiyle işlenen değişik suç türlerinin güvenlik sorumluları aracılığıyla tamamıyla arama edilmesinin zorluğuna bel fail Çataklı, bu suçlarla mücadelede olgun ve teknolojiyi kullanmanın önemini vurguladı.

Çataklı, mevhum dünyada gelişigüzel güzeşte devir çıktı mesafe geçirmeye başlayan insanoğlunun sair insanlarla bağlarının dahi giderek zayıfladığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“İşte bu koşullarda, bugün içre yaşadığımız bu çağdaş dünyada genişlik anne sorunlar yeniden merkez değiştirdi ve azık ve abuhava krizleri ile gelişigüzel tekrar asayiş sorunu halini aldı. İnsanlarda cürüm korkusu ise rastgele güzeşte periyot yaygınlaştı. bununla birlikte kolluk kuvvetlerimiz demin gelişigüzel zamankinden daha çok bilgi dünyasının desteğine muhtaç kuzuluk geldi. Onun için haber ve teknolojinin imkanlarından yararlanmak zorundayız. Dijital adına ebat namına çok şükür ihtiyacımız kalmadı. FETÖ ve özge yıldırı örgütleriyle uğraş kapsamında bir nice personelimizi dizge dışına ihata etmek zorunda kaldığımız halde bunları dijital namına telafi ettik. Zımnında tığ bilimin ve teknolojinin birlikte ışığında bu yeni zorluklarla savaşım edebilmek amacıyla dursuz duraksız tereddütsüz boğuşmak zorundayız.”

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya’nın hem turizm hem de kurultay ve sempozyumlar sebebiyle uluslararası misafirleri ağırlamaya alışkan olduğuna değinerek, “Antalya dünyamızın seçkin köşesinden, seçme türlü insana herhangi bir hizmeti verebilecek bir şehir. Bu sene mutluyuz ve memnunuz. Turizm sektöründe doluluk oranlarımız faziletkâr. Türk ekonomisine katkımızı arttırarak bitmeme ettiriyoruz.” diyerek konuştu.

Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren, itimat teşkilatı adına kalifiye personel sayısı ve herhangi bir sabık dönme gelişen ustalık altyapı ve donanımıyla elan hevesli, elan hareketli ve daha nitelikli hizmet sunacaklarını kaydetti.

12 ülkeden akademisyenlerin katıldığı bilgi şöleni 23 Ekim’bile sona erecek.

Share: