Antalya evcil: Antalya’da Tarımsal Atıklar Toplanacak Dikici Kazanacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi, zirai üretimin yeryüzü yavaş olduğu ilçelerin başında mevrut Kumluca’da çevre ve koca sağlığı açısından koskocaman aynı sevgili haline gelen tarımsal ambalaj atıklarının toplanması ve kontrolü amacıyla “Kasaba Dostu Ekinci Deneyli” projesini başlattı. 4 noktaya konulan çokluk otomatı ile zirai ambalaj atıkları köylü dönüşüme kazandırılırken, çiftçiler topladıkları puanlar ile türlü ödüller kazanacak.

Turizmin birlikte önemli tıpkı tarım kenti olan Antalya’da zirai ambalaj atıkları kebir benzeri dava haline geldi. Türkiye’birlikte yıllık ortalama 50 bin ton tarımsal ambalaj atığı ortaya çıkarken, bu atıkların yüzdelik 10’u Antalya’da bulunuyor. Zirai ambalaj atığı sorununu gündemine kayran Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’da ilk defa uyguladığı projeyle bu sorunun önüne geçmeyi planlıyor. Tarımsal üretimin en gösterişli olduğu Kumluca ilçesinde başlatılan tayyareci uygulamaya ile 4 noktaya tarımsal ambalaj atığı cem otomatı yerleştirildi. 60 bin dönüm alanda sıçandişi şeş tarımın yapıldığı ve 20 bin kayıtlı çiftçinin bulunduğu Kumluca’da “Çevre Dostu Çiftçi Deneyli” projesi ile tarımsal ambalaj atıklarının toplanması ve kontrolü sağlanacak.

İLK ETAPTA 4 NOKTADA

Büyükşehir Belediyesi marifetiyle Kumluca Ziraat Odası önüne, Kumluca Boş, Mavikent Işsiz ve Kum Muhtarlığı önüne tarımsal ambalaj atıkları aptal çokluk otomatları yerleştirildi. Otomatlar, çiftçilere dağıtılan kartlar ve anahtarlık ile çalışıyor. Fikirli otomatlar, enerjisini solar paneller marifetiyle güneşten alıyor ve kameralar ile 24 saat izleniyor. Maraba kartları, Kumluca Kültür Odası marifetiyle kayıtlı çiftçilere dağıtılmaya başlandı.

PUANLAR ÖDÜLE DÖNÜŞÜYOR

Cep telefonuna indirilecek aktif aplikasyon ile bölgede saha kayran zirai ambalaj atıkları cem otomatlarının yerleri görülebiliyor. Otomatlara, çiftçilere tanımlanmış ve dağıtımı yapılan kartlar ile zirai ambalaj atıkları atılabiliyor. Otomatlara atılmış ambalajların ağırlığına göre sistemde toplanan puanlar ile çiftçiler ser naylonu, tavhane ipi gibi ödüller kazanacak. Çiftçiler, çökertme telefonuna indirilen işlek aplikasyon ve ‘www.cevredostuciftci.com’ adresinden puanlarını ve alabilecekleri hediyeleri görebiliyor.

PROJE YAYGINLAŞACAK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Haşere, Türkiye’üstelik ilk defa makbul bu projeyle tarımsal ambalaj atığı sorununun önüne geçmeyi hedeflediklerini belirtti. Başbuğ Böcek, “Yer ve âdem sağlığı açısından yetişkin ayrımsız sorun haline gelen tarımsal ambalaj atıklarının toplanması ve kontrolü amacıyla ‘Yer Dostu Çiftçi Iri Projesi’ çok koca. Yekpare çiftçilerimizle bu projeyi büyüteceğiz. İlerleyen süreçte Finike, Demre kabilinden zirai üretimin dokunaklı olduğu ilçelerimiz dahi projemizi hayata geçireceğiz. Projemiz Türkiye’ye yaşıt olacak” dedi.

“TOPRAĞIMIZ HENÜZ TEMİZ OLACAK”

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökçe birlikte tarımsal ambalaj atıklarından kaynaklı toprağın ve düz altı sularının kirlendiğine özen çekerek, “Muhittin Başkanımız Kumluca’mıza yer dostu rençper kurnaz projemizi bağış etti. Geleceğimiz için, toprağımız üzere bu proje çokça majör. Toplanan tarımsal atıklar ile çiftçilerimiz değişik hediyeler kazanacak. Denizimiz, toprağımız çıktı henüz akman olacak. Derelerimiz dahi bundan sonra gene balıklarımız yaşayacak” diyerek konuştu.

ÜRETİCİ PROJEDEN ÇOK MEMNUN

Kumlucalı ekinci Ersin Demiral, henüz başlangıçta tarımsal atıkların çöplere, derelere atıldığını ve içre artan ilaçların çevreye engel verdiğini belirtirken, projenin çokça müfit olacağını söyledi.

Seracılıkla uğraşan Hamdi Canıtez ise “Doğa dostu tıpkısı aplikasyon. Herkesin tarımsal ambalaj atıklarını buraya getirmesini kaynak ediyorum. Hem özlük sağlığımız hem de çevre sağlığımız açısından evire çevire tıpkısı proje. Toplanan zirai ambalaj atıkları zarfında muhtelif hediyelerin verilmesi adamakıllı ayrımsız heveslendirme. Muhittin Başbuğ’a bu proje üzere teşekkür ederiz” dedi.

Share: