Antalya ekin müzakere: Antalya’da, ‘Hayvanlar ve Paralar’ sergisi açıldı

Antalya’da, ‘Zooloji ve Paralar’ sergisi açıldı

Sergide Antik çağdan günümüze 34 farklı hayvan figürü 140 ayrı paranın üstünde görselleri saha alıyor

ANTALYA – Suna- İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi Antalya Kaleiçi Müzesinde, Zooloji ve Paralar, Antika Çağdan Günümüze Paralar Üzerindeki Hayvan Görselleri sergisi açıldı. Sergide Antik çağdan günümüze 34 değişik efsanevi figürünün kayran aldığı, 140 ayrı paranın görseli vadi alıyor.

Kaleiçi’ndeki müzede açılan sergide 34 farklı efsanevi figürünün düzlük aldığı, değişik dönemlere ilişik, madeni ve kağıt 140 ayrı paranın görseline kayran verildi.

Küratörlüğünü Antrenör Üniversitesi Arkeoloji ve Müzakere Tarihi Bölümü Tedrisat Ütesi ve AKMED Direktörü Prof. Dr. Oğuz Uğurlu ile AKMED Akademik İşler Uzmanı Dr. Arif Yacı’nın yaptığı sergide, üzerinde efsanevi figürü kâin paralar ile bu paralar üstünde hayvanlara ilişik tarihi inanış ve bilgiler vadi alıyor. Sergide 100’ün üzerinde 34 farklı hayvan görselinin resmedildiği 140 ayrı parayla ilgili hikayelerde kayran alıyor.Hayvanlar ve paralar, gündüz boyunca devletlerin kullandığı paralara resmedilen efsanevi figürlerine odaklanan ilk işporta olma özelliğini taşıdığına dikkat çekildi.

Serginin açılışında mütekellim Prof. Dr. Oğuz Tekin, sergideki paraların üzerinde değişik görsellerin saha aldığını belirterek, alelhusus efsanevi görsellerine odaklandıklarını söyledi.

Aslan, fil, pisik fare,timsah, gergedan üzere hayvanat dünyasına bire bir pençe tahsis etmek istediklerini kaydeden Tekin, ” 1 sene kategorik kalacak. Sergide nukut Antika çağdan başlayarak günümüzdeki devletlere kadar geliyor. Yer çarkıt çağlardan başladık, günümüzdeki devletlerin parasına kadar var. Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı’nın paraları meydan alıyor. Roma Bizans kadar seçkin tip cesamet ve uygarlığın paralarına meydan verdik. Burada makro olan hayvanın kendisidir. 30’un üstünde hayvan figürü yer alıyor. Vakit Kaybetmeden görsel namına değil vitrinde bile sergiliyoruz” dedi.

Türk tarihine bakıldığında Selçuklularda aslan, sıra ve kartal motifinin kullanıldığını aktaran Tekin,” Türkiye Cumhuriyeti’nin Ankara Keçisini taşımış. Dolaşım paralarında alışverişte geçer not paralarda bizde hayvan figürlerinin henüz bir iki yeraldığını görüyoruz. Amma ajanda paralarında hayvan figürü bundan sonra bulunuyor”dedi.

Prof. Dr. Uğurlu, Hayvan Bilimi ve Nukut, Antik Çağdan Günümüze Paralar Üzerindeki Efsanevi Görselleri sergisinin bile 1 sene süren tıpkı düzentileme sonucu ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

Sergi, 31 Ağustos 2023’e büyüklüğünde pazartesi günleri aut temas periyot 09.00 ile 18.00 saatleri ortada ziyarete bulutsuz olacak.

Share: