Anne karnında 5 kere kan aktarımı yapılan bebek sağlığına kavuştu

Aydın’da içki uyuşmazlığı zımnında anne karnında 5 nöbet kan nakli gerçekleşen bebek, hayata tutundu.

Söke ilçesi Savuca Mahallesi’nde aktif 2 çocuk annesi 29 yaşındaki Arife Aydemir, karnındaki bebeğiyle nefes uyuşmazlığı saptanması dolayısıyla 3 kamer önce Söke Fehime Yüksek Kocagöz Mehabet Hastanesi’nde, peşi sıra Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde otama altına alındı.

Kadın Hastalıkları ve Mevlit Asıl Bili Dalı Perinatoloji Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Fedi Ercan ve ekibi, belli aralıklarla ana karnındaki bebeğe 5 nöbet kan nakli gerçekleştirdi.

Başarılı tıpkı doğum nâkil Aydemir’in Ceylan Eva ismini verdiği bebeği, 27 devir yenidoğan vahim bakımda kaldıktan sonradan taburcu edildi.

Bebeğini arama için getirdiği hastanede gazetecilere izah eden Aydemir, ilk çocuğunu eş bir durumdan çevre kaybettiğini söyledi.

Aydemir, bebeğinin sağlığının gayet bereketli olduğunu, bugüne şükrettiklerini anlatım ederek, “Gece uyuduğumda bebeği rüyamda çocuk ahu olarak gördüm. Rüyada adının ‘Ahu’ olduğunu söylemişti, tığ bile bundan haddinden fazla etkilenerek dünyaya geldiğinde ismini Ceylan Eva koyduk. Çokça mutluyuz.” dedi.

Doç. Dr. Fedi Ercan da anne karnında soluk vererek kurtardıkları bebeğin kendileri üzere çokça eşsiz olduğunu dile getirerek, şunları aktardı:

“Aydın’de ilk defa tıpkısı bebeğin temel karnında transfüzyon işlemini yaptık. Çokça hususi bire bir iş bu. Göbek kordonundan… Erişkine verilen kana eş ama yapılan az çok detaylı ayrımsız işlemdi. Bebeğin asıl karnında hayata tutunmasını sağlayıcı tıpkı işlemdi. Zaman uyuşmazlığı olan bebeklere soluk veremediğimiz zaman ana karnında su toplayarak hayatlarını kaybediyorlar.”

Baştabip Doç. Dr. Gülnur Taşçı Bozbaş ise böylesi mehabetli bir operasyonun kudretli tıpkı şekilde gerçekleşmesinden çevre mutlu ve cazibeli olduklarını dile getirdi.Share: