Ankara ruzname: Bakan Çekicilik, TOKİ Altındağ Cinderesi Kura Çekimi Töreni’nde konuştu Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” çağrısıyla ilişkin, “O helalleşme çağrısının üstünü kazıyın, altında bu milletle balaban aynı hesaplaşma göreceksiniz. Elan mazi 28 Şubat’ta yapmış oldukları çalışmaları hepimiz biliyoruz. Altılı Ganyan masadan demeç yayımlayan zekâ zaman başörtüsü meselesini sömürme ederek siyasal akrobatlık hesabına düştü.” dedi.

Nazır Çekicilik, Hüseyin Gazi Hars Merkezi’nde planlı TOKİ Altındağ Cinderesi Ad Çekme Çekimi Töreni’nde konuştu.

Bugün heyecanlı ve bahtiyar olduklarını tamlayan Gurur, 12 Ağustos 2020’dahi Altındağ Cinderesi Değerli Site Kentsel Tahavvül Projesi kapsamında temelleri atık kullanılmamış konutları hezel verdikleri kabilinden tamamladıklarını söyledi.

Hava, bu yıpranmamış evlerin kuralarını kullanmak için ayrımsız arada olduklarını ifade fail Gelgel, “Yeşil alanları, camisi, oyun alanları ve dükkanlarıyla hem Altındağ’a hem de bölgemize derece katacak ve buradaki 451 konutumuzda vatandaşlarımız bahtiyar, rahat şekilde oturacaklar. Aldatıcı olsun Ankara. Tatlıca olsun Altındağ. Sağ Esen, huzurla yaşayın. Bu içten yuvalarda yavrularınızın, evlatlarınızın genişlik fena hâlde günlerine şahit olun. Benzeri hayat bahtiyar olun inşallah.” diye konuştu.

“Bütün milletimizle bu arada olduk”

Yola çıktıkları önceki günden beri hep milletle olduklarını, el ele verdiklerini ve rağbet birliği yaptıklarını dile getiren Gelgel, tıpkısı asırda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdıklarını söyledi. Çekicilik, “Demincek önümüzde yeni tıpkısı çevrim var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bel ettiği Türkiye yüzyılı başlıyor.” ifadesini kullandı.

Bugüne büyüklüğünde Ankara’nın mecmu ilçelerinde binlerce gayrisıhhi yapıyı dönüştürdüklerini, dönüştürmeye bitmeme ettiklerini aktaran Gurur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yürüttüğümüz kentsel tahavvül çalışmalarıyla Gazi Başkentimizdeki ayrılmış yapılaşmayı ıslah etmek amacıyla tarihi adımlar attık. Bire Bir zaman Altındağ’bile olduğu kabil gücük bir müddet bilahare inşallah Mamak Anayurt ve Gülseren’üstelik yapımı bitmeme fail 519 konutumuzu de tamamlayacak, kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Ankara’nın temas yerinde hemşerilerimizi dinliyoruz, dertlerine tılsım, yaralarına merhem, sıkıntılarına ilaç koyulmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Hava, Kızılcahamam’de sâdır yangında hasar gören Kasaplar Çarşısı’nın bile lokal mimariye uygun şekilde baştan yapıldığını ve yakında adalet sahiplerine doğrulama edileceğini aktardı.

“Ankara’nın asırlara raci birikimini koruyarak çehresini yeniliyoruz”

Vekil Kurum, yıkılma tehlikesi bulunan Açelya Apartmanı ve çevresini kentsel dönüşüme sokarak, henüz sağlam temeller konusunda nesir edilen konutları dahi gelecek sene bitirerek teslim edeceklerini duyurdu.

Cumhuriyetin mirası olan Saraçoğlu Mahallesi’nin bile yenilendiğini, bu yolla Kızılay ve çevresine değer katılacağını belirten Gurur, çalışmanın bu yıl sonu tamamlanacağını söyledi.

Altındağ Aktaş’ta 357 bölük ve 42 dükkanın yapımına devam edildiğini aktaran Çekicilik, Ankara’nın ruhuna, kültürüne akla yatkın projeler yaptıklarını, bu kapsamda Ankara’nın sunu kebir değerlerinden Hacı Meze Veli’nin doğduğu habbe etrafında yer aranjman projesi ile Ankara Kalesi ve çevresi, Hergelen Meydanı, Yahudi Mahallesi ve şehremaneti binasını içine kayran kültür aksı projesinin sürdüğünü kaydetti.

“Artan konutları yeryüzü güdük sürede geçilmek için çalışmaları şipşak sürdürüyoruz”

Ankara’dahi tamam ilçelerde yeni içtimai konutlar yaptıklarını, TOKİ ile nesir edilen 100 bin içtimai konutun 91 binini teyit ettiklerini belirten Gelgel, kalan konutları da sunu gelişmemiş sürede boşlamak üzere çalıştıklarını anlattı.

Geçen ay açıklayan Cumhuriyet Altını tarihinin sunma nazik içtimai ev projesiyle Ankara’bile 14 ilçeye 18 bin 300 kullanılmamış ev elan kazandıracaklarını nâkil Hava, kişi evini fora etmek isteyenler için hep 36 bin konutluk arsayı birlikte Ankaralıların istifadesine sunacaklarını söyledi.

Muhalefetin eleştirilerine yanıt veren Gurur, “Diyorlar ya ‘yapamazlar, bitiremezler, finansı nereden bulacaklar’ diyerek. Tığ 1 milyon 170 bin konutu yapmışız, milletimize tasdik etmişiz. O ‘bitiremezler’ diyen muhalefete Altındağ’dan sesleniyoruz. Bak tığ 2 sene geçmiş vatandaşımıza geldik tıpkı meze verdik. Zaman konutlarımızın kuralarını çekiyoruz, 2 kamer sonradan vatandaşımız evine oturacak. Etmek kim yapılabiliyormuş. Şayet çorlu olursanız bu amal yapılır.” dedi.

“25 Ekim’dahi 17 ilde bire bir anda temelleri atacağız”

Zaman bakımından 185 bin Ankaralının eskimemiş konutlar için müracaat yaptığını belirten Çalım, “İnşallah 25 Ekim’bile Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Ankara’mızda, Sincan’bile şişman ayrımsız coşkuyla 5 bin konutumuzun 17 illa bir anda temellerini atacağız ve hep gelişigüzel inşaatlarımızı başlatacağız. Milletimizin geçmiş evlerini, önceki aksiyon yerlerini Ankara’mıza kazandırmanın heyecanını hep alay malay yaşayacağız.” diyerek konuştu.

Başkente 4,3 milyon metrekarelik alana 23 kavim bahçesi yaptıklarını anlatan Kurum, bunlardan 8’inin hizmete sunulduğunu anımsattı.

Bakan Çalım, “Milli Mücadelemizin karargah şehri Ankara’mız gölleriyle, akarsularıyla ‘Mavi Ankara’ olacak, bakir yeşil alanları, ulus bahçeleri ve ekolojik koridorlarıyla ‘Yeşil Ankara’ namına anılacak. Kullanılmamış sosyal konutlarıyla, transformasyon konutlarıyla ‘Sağlıklı, Güvenli ve Rahat Ankara’ kendisine anılacak, acun başkenti olacak.” ifadelerini kullandı.

Halkın ve hakkın rızası üzere çıktıkları yolda niyetlerinin bile işlerinin de hep faydalı olduğunu dile getiren Çalım, şöyle bitmeme etti:

“Fakat kalplerinde millete karşı antagonizm besleyenler, antagonizm yapanlar baştan sona yolumuzu kesmeye çalıştılar. Gücümüzü milletten alarak oyunları bozarken milletimizin refahını, huzurunu rastgele ahit daha de yükselttik. İstihdamı artıracak bakir gelişim alanları oluşturduk. Gençlerimiz üzere, çocuklarımız üzere hep henüz iyisini, daha güzelini görüntü ettik. Türkiye’nin dört bir yanını içtimai konutlar, kavim bahçeleri, yollar, tüneller, havalimanları ve köprülerle donattık. Yerli ve milli defans sanayimizle vatandaşımıza sunduğumuz esenlik hizmetleriyle yenilenebilir erke kaynaklarımızla ülkemizi büyütmeye devam ediyoruz.”

Büyükşehir Belediyesi yapması müstelzim hizmetleri yapmadığı üzere Ankara’nın umum ilçelerine bakım götürdüklerini belirten Gelgel, şöyle konuştu:

“Sanmayın kim tığ büyükşehir belediyesi gelişim yapacaktı da engelledik. Asla ve asla engellemedik. Ne ahit talepte bulundularsa havari olmanın ve o projelere destek olmanın gayesini güttük. Icap grubumuz gerek milletvekillerimiz ister Bakanlığımız bu anlayışla çalıştı. Onlar alacak üretmeye ve bu manada iftiralara, yalanlara devam ediyorlar. Tığ bu hizmetleri götürürken maalesef tehalüf riyakarlık kokan oyunların peşinde koşmaya devam ediyor. Vadettikleri hiçbir şeyi adına getiremediler, hiçbir projeyi yapmadılar, bitirmediler. ‘On binlerce kentsel inkılap yapacağız’ dediler yapmadılar. ‘Binlerce yeşil düz üreteceğiz’ dediler, yapmadılar. ‘Ulaşımı sıkıntılı yapacağız’ dediler, yapmadılar. ‘Su emeksiz olacak, haddinden fazla sakim olacak’ dediler yapmadılar. Kendilerine ilgili olmayan işleri sahiplenerek, kendileri yapmış kadar göstererek projelerimizde matlup oluşturmaya çalıştılar. Bu zihniyete buradan seslenmek istiyorum. İstismarla, yalanla, çarpıtmayla, iftirayla, ikiyüzlü tavırlarla politika olamaz, nişane üretilmez, millete bakım edilmez.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” çağrısına değinen Alım, şunları kaydetti:

“O helalleşme çağrısının üstünü kazıyın, altında bu milletle büyük ayrımsız hesaplaşma göreceksiniz. Daha geçkin 28 Şubat’ta yapmış oldukları çalışmaları hepimiz biliyoruz. Altılı masadan bildiri yayımlayan içtihat bugün başörtüsü meselesini istismar ederek siyasal akrobasi hesabına düştü. Toplanıp toplanıp dağıldıkları, tek karar alamadıkları, milletimize hiçbir vaat veremedikleri o altılı masa, kişi ihtiraslarının, siyasetlerinin malzemesi yaptıkları bu masada oyun inşallah ellerinde kalacak. Tığ, sadece milletimizle birlikte olmaya, hemen milletimizin istikbalini planlamaya, hemen milletimiz üzere çalışmaya bitmeme edeceğiz. Evlatlarımıza elan balaban, henüz yaşayan, henüz müreffeh ayrımsız Türkiye çoğaltmak amacıyla çalışmaya azimle, aşkla, kararlılıkla devam edeceğiz. Girilmedik istem bırakmayacak, 81 ilimizi canlandırma edeceğiz. Ülkemizi dünyanın merkezi gücü haline getireceğiz. Konya’bile hamur salıp Söğüt’te yeşeren, Ankara’da küllerinden yeniden doğan dev uygarlık çınarının gölgesinde 2023’te tarihi bir utku kazanarak Cumhur İttifakı kendisine, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, kullanılmamış Türkiye yüzyılını başlatacağız.”

Teşrinisani böylece teslim edilecek

TOKİ Başkanı Ömer Bulut dahi 12 Ağustos 2020’da temeli atık 451 konutun inşasını 2 yıl kabilinden sürede tamamladıklarını söyledi.

Cinderesi’nin kondu ve ayrıcalı yapılaşmanın korkulu olduğu, madun çatı kendisine de yaşanması ağırlık bire bir nahiye durumundayken toplumsal ve kültürel anlamda büyük bir derece üretilerek eskimemiş bir dirim alanı haline getirildiğini anlatan Keder, bunun yaşıt benzeri aplikasyon olduğunu belirtti.

Keder, kasım ayı sonu, boşluk kocaoğlan başında teslimlere başlayacaklarını kaydetti.

“Verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı birlikte iri benzeri emekle verdikleri sözü adına getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Cinderesi’nin şanlı aynı bölge olduğunu tamlayan Balcı, “Muhtemel projeyi tamamlamış bulunuyoruz. Adalet sahiplerinin yüzünü güldürdüğümüz üzere Rabbimize hangi kadar şükretsek azdır.” dedi.

“O insanın hesabına ayrıksı eş gelmiş sanki”

DÜRÜST Tümen Ankara İl Başkanı Kağan Han Özcan birlikte Cinderesi’nde yapılan proje Icra Vekili Gurur’a teşekkür ederek, “Ankara’nın dört bir beraberinde hizmet yarışında bize yeryüzü iri desteği Sayın Bakanımız veriyor.” diye niteleyerek konuştu.

Muhalefetin intihap öncesinde verdiği vaatleri adına getirmediği eleştirisinde bulunan Özcan, “Akarsu faturalarının indirimiyle ilişik takrir verdik. Cumhur İttifakı’nın oylarıyla akseptans edildi. Aynı baktık ki veto edilmiş. Ki yoluyla? Mansur Dokunaklı aracılığıyla. Seçimlerden önceki ‘İçme suyu insanların tabii hakkı, insancasına hakkı’ diyordu. ‘1 kuruş, 2 kuruş yapılır ama bu şekilde ecir alınmaz’ deniliyordu. Amma o insanın namına apayrı eş gelmiş güya.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra doğruluk sahipleri üzere noterlik nezdinde keşide yapıldı. İlk kuraları Nazır Gelgel ve tören düzeni üyeleri çekti.

Share: