Ankara fen… Keçiören Şehremini Altınok: “30 Ağustos Türk milletinin yeniden veladet günüdür”

Ankara Keçiören Belediyesi 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü yılına hususi etkinlik düzenledi. Kalaba Site Meydanı’nda planlı etkinlikte mütekellim Keçiören Şehremini Turgut Altınok, “30 Ağustos Türk milletinin yeniden veladet günüdür” dedi.

Keçiören Belediyesi 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü yılına özel etkinlik düzenledi. Kalaba Şehir Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe katılan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ilçe meydanında kâin Atatürk büstüne çelen bıraktı. Etkinliğe siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşlarının yanı sıra haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı. Katılımcılara 30 Ağustos Yengi Bayramı amacıyla özel namına basılan tarihi gazete ödül edildi.

Törende konuşan Altınok Galebe Bayramı’nın önemine vurgu yaparak, “Zaman 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100’üncü yılını kutluyoruz. Esasen bugün Türk milletinin yeniden veladet günüdür. 26 Ağustos’ta başlayıp 5 devir 5 geceleyin süren ve aşılmaz denilen mevzilerin aşıldığı gündür bugün. İngiliz, İtalyan ve Fransızların takviye ettiği Yunanları denize döktüğümüz gündür” ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün Yunanlara karşı başlattığı mücadelede gösterdiği kararlılığa de değinen Altınok şöyle konuştu:

“Atatürk’ün birtakım kurmayları ‘Paşam bu operasyonu yapmasak mı, az buçuk henüz beklesek mi’ diyorlar. Atatürk bile diyor ki, ‘Korkaklar esarete, cesurlar hürriyete’ Bunun ortası bulunmayan. Tabii bir beyin var, ayrımsız traksiyon var, ayrımsız dâhi var. 26 Ağustos’ta Dumlupınar’birlikte başlayan ve 9 Eylül’da Yunan’ın İzmir’dahi denize dökülmesi ile artık cumhuriyetimizin önündeki engeller kaldırılmıştır. Küllerinden eskimemiş bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti doğmuştur. Atatürk ezilen, sömürülen parçalanmamış milletlere da emsal olmuştur. Atatürk’ün kahramanlığını daha sonra hürriyetine mülaki devletler ve büyüklük adamları bir nice sefer dile getirmiş; ilhamımız, cesaretimiz Atatürk’tür demişlerdir.”

Ağustos ayının Türkler amacıyla yiğitlik kocaoğlan olduğunu de hatırlatan Altınok, “Girişimiz Ağustos 1071’dir. Alparslan ile Anadolu’nun kapısı Türklere açılmış yeni tıpkı acun kurulmuştur. 1453’te İstanbul fethedilmiş gene yeni tıpkı dünya kurulmuştur. 1923’te cumhuriyetimiz kurulmuştur. Bu tarihler dünya tarihi üzere kullanılmamış bire bir düzenin, değişimin da başlangıcı olmuştur. Başta büyük başbuğ büyük büyüklük adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk koyulmak için bütün Milli Uğraş kahramanlarımızı, martir ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Altınok konuşmasının böylecene bu akşam 30 Ağustos Utku Bayramı kutlamaları çerçevesinde ilçedeki Fatih Stadı’nda düzenlenecek Bülent Serttaş konserine eksiksiz vatandaşları nida etti. – ANKARA

Share: