Amasya’nın ‘ayva gallesi’ coğrafi işaretle tescillendi

Amasya’nın ‘ayva gallesi’ coğrafi işaretle tescillendi

AMASYA – Şehzadeler şehri Amasya’nın saray mutfağı lezzeti ‘ayva gallesi’ Amasya Valiliği’nin girişimiyle coğrafi işaretle tescillendi. Yapılışında ayvaların yanı sıra kuzu hitit, nohut ve şeker hastalığı de geçer ayva gallesi Amasya’nın 15. tescilli markası oldu.

Ilbay Masatlı: “Ayva gallesi bizim salt kültürümüzde düz düz ayrımsız saray yemeği”

7’si Osmanlı tahtına halife olarak kullanılmış 12 şehzadenin Amasya’bile valilik yaptığını hatırlatan Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Şehzadelerin olduğu ayrımsız yerde da saray mutfağı lokal ürünlerin bile kullanılmasıyla elan da zenginleşmiş ve ayva gallesi kabil et ile meyveyi buluşturan aliyyülâlâ lezzetler ortaya çıkmıştır. Yani ayva gallesi bizim arı kültürümüzde meydan kayran benzeri saray yemeğidir” dedi. 25 devam daha coğrafi işaret çalışmalarının bulunduğuna değinen Mustafa Masatlı, “Kalburüstü olacağımızı düşündüğümüz bu sürecin nihayete ermesiyle birlikte sair 25 skor coğrafi işaretimizi dahi tescil ettirerek coğrafi işaret sayımızı 40’a çıkaracağız” diye konuştu.

Duayen Çelebi’nin ‘Seyahatnamesi’nde geçiyor

Ilbay Masatlı’nın elinden tescil belgesini kayran Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Müdürü Mustafa Teşkilat, Ermiş Çelebi’nin ‘Seyahatnamesi’nde bahsi geçip saray mutfağında kullanıldığı aktarılan yemiş çeşitleri ortada Amasya’nın bilye elması ve ayvasının birlikte vadi aldığına değindi.

“Yenildiğinde lezzetini göreceksiniz”

Amasya Valiliği’nin Toplumsal Gelişmeyi Sübvansiyon Programı çerçevesinde açtığı kursa katılan kursiyerlerle alay malay içimli yemeği hazırlayan reis Garaz Devek ise, “Ayva gallesi Osmanlı saray mutfağına ilgili özel tıpkı yemektir. Kuzu etinin, nohut, ayva ve şeker ile buluşması haddinden fazla enteresandır. İnsanlara acayip gelebilir. Ama yenildiğinde lezzetini göreceksiniz” şeklinde konuştu.

Kursiyerlerden Canan Kartallı de tarifini öğrendikleri bu yemeğin tadını çok beğendiğini söyledi. Nazik Amasya Otelindeki tanıtım programına Amasya Belediye Komutan Vekili Ahmet Çoban, DOĞRU Öğür İl Başkanı Ekrem Küfe ile Amasya Esnaf Odaları Birliği Başkanı İsa Köse birlikte katıldı.

Ayva gallesinin yapılışı:

Nohutlar ve koyun hitit yıkanarak düdüklü tencerede 4 akarsu bardağı su ile haşlanarak pişirilir. Soğuyunca kucak eti lifleri istikametin birlikte mızrap ve yağ kısımlarından ayrılarak kuşbaşı doğranıp ten suyu ve nohutlar ile alay malay üzerine ilave edilir şeker hastalığı katılarak 1 taşım kaynatılır. Soğuyunca ılık olarak servis yapılır.

Share: