Amasya’da çiftçilere kanola tohumu dağıtıldı

Amasya Valiliğince “Kuru Tarım Alanlarında Ekolojik Ortam Kanola Ihya Projesi” kapsamında çiftçilere kanola tohumu dağıtıldı.

Vali Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törendeki konuşmasında, Amasya’nın coğrafya itibarıyla tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin alçak şekilde yapıldığı, tarımsal hasılası büyüklük ortalamasının üstünde mevcut benzeri mülk olduğunu söyledi.

Son 20 yılda tarım ve hayvancılık alanına verilen sayısız destek ve teşvikten Amasya’nın da payını aldığına bel fail Masatlı, kanola bitkisinin yemeklik yağ, küspe ve biyodizel amaçlı kullanımıyla kebir semirtilmiş tohumlar arasında yer aldığını dile getirdi.

Proje ile nadas alanlarının akilane uygulamalarla zirai üretime kazandırılması, kısıtlanmış su kullanımı yöntemlerinin teşvik edecek uygulamaların yaygınlaştırılması, üreticilerin gelirlerinin, alternatif semiz tohumlu bitki yetiştiriciliğinin ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin artırılması amaçlandığını anlatan Masatlı şunları kaydetti:

“Proje kapsamında Bakanlığımızın yüzde 75 armağan katkısı ile bütün proje tutarı 95 bin liralık olan 50 vahit döl, Taşova ilçemizdeki bin dekar araziye ekilmek üzere üreticilerimize teslim edilecek. Dağıtımını yapacağımız bu tohumların Taşova ilçemize ve ilimiz tarımına hoş olmasını diliyorum. Amasya’mıza rastgele alanda şişman yatırımlar yaparak insanımızın hayat standartlarının yükseltilmesine imkan sağlayıcı sayın Cumhurbaşkanı’mıza şükranlarımı sunarak bu proje özelinde Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.”

Konuşmaların ardından kanola tohumları Ilbay Masatlı ve tören düzeni üyelerince türe sahibi çiftçilere dağıtıldı.

Share: