Amasya’da çiftçilere 12 bin 500 kuşburnu fidanı dağıtıldı

Amasya’da çiftçilere kuşburnu fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.

Amasya Valiliği koordinesinde İl Özel İdaresi ile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünün yürüttüğü “Kuşburnu Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında çiftçilere 12 bin 500 dikme dağıtıldı.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen ağaç dağıtım etkinliğinde yaptığı konuşmada, ekonomisinin büyük bölümü tarıma müstenit kentte çiftçilerin alternatif ürünlere ve meyveciliğe ilgisinin her güzeşte çağ arttığını söyledi.

Devletin desteği ve çiftçilerin gayretleriyle Amasya’nın ekincilik ve hayvancılıkta bölgenin merkezi olma noktasında tehlikesiz adımlarla ilerlediğini vurgulayan Masatlı, uyguladıkları projeler, üreticilere sağlanan fide, direk ve soy sop desteği ile yağışların birlikte bolluğuyla işaret rekoltelerinin rekor seviyelere ulaştığını anlattı.

Amasya denilince tarım alanında akla kâr ve meyvecilik birlikte geldiğini dile getiren Masatlı, şöyle devam etti:

“İl Hususi İdaremizin yüzde 70 bağış desteğiyle 49 üreticiye 12 bin 500 kuşburnu fidanı desteği sağlayacağız. 100 dekar alanda dikimi yapılacak bu fidanların bütün tutarı 490 bin liradır. Geçmişten beri evlerimizde öz imkanlarımızla hazırladığımız kuşburnu marmelatları, çıktı besin, endüstri ve istihsal tesislerinde yüksek miktarlarda üretilmeye başlamıştır. İlimizde bile bu anlamda üreticilerimiz ve kadın kooperatiflerimiz kaliteli ürünleriyle sektörde başı çekmektedir. Yıl sonuna geldiğimiz şu günlerde kuşburnuda 139 dekar alanda 147 ton istihsal gerçekleştirilmiştir. Bu üretim kuşburnuya gösterilen talebi karşılamadığından bu projemiz, üretim alanlarının artması itibarıyla berenarı önemlidir.”

Bu ve tıpkı projelerle seçme sektörde üreticinin istihsal gücünün artırılmasının Türkiye’nin dünyada küçümseme sahibi konuma gelmesinin en temel şartı olduğuna belen eden Masatlı, “Dünyanın arz balaban 10 ekonomisi arasına duhul hedefimiz fakat bu şekilde gerçekleşecektir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde bakanlıklarımız, amme kurumlarımız ve hususi sektörümüzle bu hedeflere hep gelişigüzel emin adımlarla yürüyeceğimize inanıyorum.” dedi.

Daha sonra çiftçilere fidanların dağıtıldığı programa Amasya Uray Başkan Yardımcısı Ulu İnce ile siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Share: