Amasra’da 42 işçinin öldüğü eroin faciasında savca akseptans edildi! Bin 50 yıla büyüklüğünde hapisleri isteniyor

Geçen yıl 14 Ilk Teşrin haset Amasra’birlikte Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilişik maden ocağında patlama meydana geldi. Patlamada 42 maden işçisi hayatını kaybederken 10 işçi birlikte yaralandı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Patlamanın ardından başlatılan adli süreçte aralarında kurum müdürünün dahi bulunduğu 8’i vakfedilmiş 23 bed karşı anket başlatıldı. Cumhuriyet Altını Savcısı marifetiyle hazırlanan savca Bartın 1. Kırıcı Ukubet Mahkemesi marifetiyle akseptans edildi.

HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Tutuklu sanık kurum müdürü Cihat Özdemir’in yanı sıra pres müdürü Selçuk Ekmekçi, aksiyon güvenliği ve yetişek başmühendisi Volkan Soylu, başmühendis Mehmet Tural için 42’şer sefer “beklenir kastla kanlı” suçundan bin 50 yıla kadar hapishane cezası murat edildi. Gayrı 4’ü tutuklu 19 kaknem üzerine üstelik “bilinçli taksirle anide aşkın kişinin ölümüne ve yaralanmasına illet olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar mahbes cezası dilek edildi. Sanıkların önümüzdeki günlerde bilgili karşısına çıkması bekleniyor.

EKSİKLİKLER GİDERİLMEMİŞ

Öte yandan iddianamede patlamanın gerçekleştiği bölümde bulunan fanın çalışmadığı, tedbir ve tamir işlemleri yapılmadan patlatma yapıldığı meydan aldı. 4 yıl eski eksikliklerin raporda meydan almasına rağmen giderilmediği ve mevzuata çapraz olduğu bile iddianameye girdi.

İKAZ SEVİYESİNİ 85 EL GEÇMİŞ

Metan gazının patlama anına kadar yüzde 1 uyarı seviyesini 85 kere geçtiği, yüzdelik 1,5 alarm seviyesini üstelik 5 kez geçtiği iddianamede düzlük aldı. İddianamede çok sayıdaki alarm ve ikaz seviyesine karşın tedbirlerin alınmadığına kayran verildi.

Share: