Amanoslar’ın zirvesinde yayla çayı mesaisi

Terörle mücadelede elde edilen başarı, Türkiye’nin behişt köşelerinin yeniden keşfedilmesini sağlıyor. Nazirsiz manzarası, endemik nebat çeşitleri, şifalı otlarıyla natür tutkunlarını cezbeden Gaziantep, Hatay ve Osmaniye arasındaki Amanos Dağları bile bundan sonra bölge halkını ve yaylacıları ağırlıyor. Dolay halkı Mığır zirvesinde bizatihi yetişen yayla çayı toplayarak dirimsel sağlıyor.

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yetişen plato çayı (ada çayı) dercetmek üzere sabahın er saatlerinde Hasiyet ilçesinden yola koyulan nahiye halkı, Akdeniz’den yükselen sis bulutu, yüzyıllık sedir ağaçlarının arasından ve yalman yamaçlardan geçerek arılara bile aile sahipliği özne şifalı bitkilere ulaşıyorlar. Plato sakinleri, aroması ve karine akarsu nedeniyle çay namına tükettikleri plato çayı çiçeklerini ve yapraklarını özenle toplayarak yanlarında getirdikleri torbalara koyuyor. Vatandaşlar, yorgunluklarını ise dağın zirvesindeki su kaynakları yakınında yaktıkları odun ateşinde topladıkları bitkilerin çiçeklerinden yaptıkları çayları içerek atıyorlar.

Topladıkları bitkilerin Amanos Dağları’na başmaklık ayrımsız tuhaf olduğunu belirten Süleyman Sabahyıldızı, “Köylülerimiz buralara gelerek kışın bezdirmek üzere bu çayları toplarlar, fazlasını bitişik ve akrabalarına bergüzar ederler. Başkaca birçok arkadaşımız topladıkları endemik bitkilerin satışını yaparak üstelik karı bütçelerine yardım sağlamakta. Tığ de bugün arkadaşlarımızla buraya gelerek çiçeklerimizi ve çaylarımız topladık. Eli Nimetli artağan reviş yaptık, antipatik sulardan içtik” dedi.

Söğüt Köyü Muhtarı Muhammet Bulut ise, “Burası yankı turizm açısından çok mefret tıpkısı yerimiz. Burada mütenevvi endemik bitki türlerimiz var. Fakat vatandaşlarımız buraya muvasala konusunda kalın çekmekteler. Tığ bile muhtarlık adına muktezi mercilere ulaşım sorununun çözümü için mukteza müracaatlarımızı yaptık. Yetkililerimizden buralara sefer yapmalarını temenni ediyoruz. Buralara kere açıldığı antlaşma vatandaşlarımızın buradaki tabii güzellikleri görme imkanına kavuşmuş olacaklarına inanıyorum” diye niteleyerek konuştu. – HATAYShare: