Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nden video konferansla bağlandığı törende, Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin kurdelesi kesildi.

Programın arkası sıra gazetecilere açıklama fail Vali Gündüzöz, Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin genişlik koca projelerden biri olduğunu belirtti.

“Projeyle 280 megavat yerleşmiş dokunaklı elde edildi ve 862 gigavat saat averaj zindelik üretilecek. Bu de 1 bilyon liranın üzerinde almanak yardım gelmek.” diyen Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Bunun ötesinde Muş üzere elan eksantrik anlamları da var. Bizim 50 yıllık içme suyu ihtiyacımızı karşılayacak olan bir projede yürüyor bu barajla birlikte. Devlet Akarsu İşleri Genel Müdürlüğü’nün münakasa ettiği, sabık yıllardan bitmeme eden işimizi inşallah bu yıl içre bitireceğiz. Bu ilin 50 yıl içme suyu üzerine tereddüdü olmayacak. Muş Ovası suyla buluşacak. Imdi ayrımsız Çukurova, tıpkısı Konya Ovası elan geliyor. Bu vesileyle ilkin Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunu ediyoruz.”

Su tüketiminde rekor: İstanbul barajlarında serencam nitelik

 

İstanbul’un su kaynağı: Baraja akan dereye atık!

 

Sivas’ta baraj kuruma noktasına geldi! Üç aylık içmece suyu kaldı

 

İSKİ’den Sazlıdere Barajı açıklaması

 

Share: