Almanya’da lösemi tedavisi oldu, 17 yıl sonra belli belirsiz doku kanserine yakalandı

Almanya’de kan kanseri tedavisi oldu, 17 yıl bilahare sıkıntısız nesiç kanserine yakalandı

Hukuk mücadelesini kazanıp Almanya’da otama gören Esin, 17 yıl sonra yeğni doku kanserine yakalandı

İSTANBUL – Kocaeli’nde, 2004 yılında kan kanseri teşhisi konulan ve Almanya’dahi ilik nakli yapılması gerektiği tamlanan Sabah Yeli Köse, o dönemki adıyla SSK’ya ilişkin sigortalıların insan ve çocuklarının daraç dışına tedavi için SSK marifetiyle gitmelerine mevzuatın müsaade vermemesi zımnında elverişsiz dışına gidemedi. Familya, o gün ünsiyet mücadelesi başlatarak murafaa kararıyla yapılan kanuncu aranjman ile aktarım amacıyla Almanya’ya giderek tedavi oldu. Gördüğü tedavinin arkası sıra sağlığına mülaki Köse, 17 yıl aradan bilahare yeğni nesiç kanserine yakalandı. Birçok mülk varlığını satarak kızlarını tedavi ettirmeye müteharrik aile ise maddi durumlarının dokunaklı olduğunu belirtti.

Kocaeli’nde 2004 yılında rahatsızlanan Esin Köse’nin ilik nakli olması gerektiği belirlenmiş ve ev, o dönemli adıyla SSK’ya mecbur sigortalıların âdem ve çocuklarının SSK aracılığıyla sınırlı dışına gitmesine ve otama olmasına mevzuatın izin vermemesi zımnında mikro dışına gidememişti. Köse ailesi o devir hususiyet mücadelesi başlatarak mahkeme kararıyla mevzuatla ilişik yasal değişiklik yapılmasını sağladı. Bunun konusunda Ilham Köse ve ailesi Almanya’ya gitti. Almanya’bile gerçekleşen kontrollerden sonra Sabah Yeli Köse’ye, 23 April 2005 tarihinde Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde gönüllü ayrımsız Alman öğretmenden alınan mızrap iliği nakli yapıldı. Fakat SSK yönetiminin Almanya’daki tedavi süresi ile gâh harcamaları sınırlandırması ve ailenin maddesel imkanlarının sıkıntılı olması dolayısıyla Esin Köse, Almanya’dan erken görünmek zorunda kaldı. Naklin ardından tıpkı müddet daha tedavisine devam edilen ve operasyonlar geçire Köse sağlığına kavuştu.

Tedavi sonrası eğitimine ehemmiyet verdi

Ilham Köse çocukken yaşadığı çor cihetiyle bir nice otama gördü. Eğitiminde üstelik aksamalar olan Köse, tedavi sonrası tahsil hayatına ehemmiyet verdi. Sakarya Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden çıkışlı olan Köse, Almanca, İngilizce ve Rusça dillerini öğrendi.

17 sene aradan sonraları ise Sabah Yeli Köse belli belirsiz doku kanserine yakalandı. Ataşehir’da özel tıpkısı hastanede tedavi gören Ilham Köse’nin babası Ahmet Köse, hastalık cihetiyle bir nice varlıklarını sattıklarını ve maddi olanaklarının üstelik kötüleştiğini belirtti.

“Bu sene April ayı gibi ağrıları başladı”

Baba Ahmet Köse, “Almanya Goethe Üniversitesi’ne gittik burada 24 yaşında tıpkısı Alman ilik verici, Esin’e iliğini bağışladı. Muhtemelen aynı dönemden bilahare duraklama ve ricat dönemine girdi. O sırada gördüğü kimyasal tedavi nedeniyle böbreklerinde ve mesanesinde problem çıkmıştı. 7 saat süren bir idrar torbası operasyonu geçirdi. Henüz bilahare uzaklık kontroller ile alay malay hayatına bitmeme etti, üniversite okudu. Sakarya Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden çıkışlı oldu. 3 komütatör biliyor, Almanca, İngilizce ve Rusça. Yüksek lisansa hazırlanıyordu, bu yıl Nisan ayı kabil ağrılardan kortej etmeye başladı. Kocaeli Üniversitesine götürdük yapılan tetkiklerde tıpkı ur hastalığı ortaya bundan sonra, belli belirsiz nesiç kanseri denen. ve bu hastalığın Ilham’in önceki hastalığı ile ilgisi namevcut.” dedi

“Boyumuzu aşan ödemeler yaptık”

Ödemeleri yapmakta zorlandığını belirten Ahmet Köse, “Esin’in rahatsızlığı üzere Türkiye’dahi doktor araştırdık ve bize 3 beşer geldi. Bire Bir doktora yöneldik ve geçmiş ameliyatını 15 Haziran’bile oldu. Tetkikte alınan parçanın habis ur olduğu ortaya bundan sonra. Doktor hemen ışın tedavisi görmesi gerektiğini söyledi. Kocaeli Üniversitesinde 28 gösterim radyoterapi gördü. Henüz sonraları operasyona vabeste sol bacağındaki zayıflama cihetiyle fizyoterapi gördü. Kâffesi gayet pir gidiyordu, Ilk Teşrin ayının başlarında bacağında veca başladı. Yine tetkikler yapıldı ve nüksettiği belirlendi. 8 saat süren ve 3 ayrımlı disiplinden hocanın girdiği tıpkı işler geçirdi. Şu dakika kendinde, fizik tedavisi ve radyoterapi alıyor. Bittabi boyumuzu aşan beş altı ödeme yaptık. Zaman hastanede haddinden fazla efdal rakamlara ulaşan kullanılmamış ödemelerin olduğu hezel edildi. Şu dakika görüşüyoruz, çocuğumuzu alıp çıkacak değiliz” dedi.

Share: