Almanya Başbakanı Scholz: “Gerektiği sürece Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Davos Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Gerektiği sürece Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme edeceğiz” dedi.

İsviçre’nin Davos kasabasında planlı Acun Iktisadi Forumu’nda (WEF) liderlerin konuşmaları bitmeme ediyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz zirvede yaptığı konuşmada, Ukrayna- Rusya Savaşı’na değinerek, Almanya’nın ve özge ülkelerin Ukrayna’ya yaptığı finansal ve askeri desteğin altını çizdi. “Gerektiği sürece Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Scholz, Almanya ve değişik ülkelerin Ukrayna üzere uzun vadeli bire bir baştan mensur sürecini başlatma çabası içerisinde olduğunu belirterek, savaşın sona ermesi için Rusya’nın saldırganlığının sıfır olması gerektiğini aktardı.

Almanya’nın Ukrayna’ya Patriot hava defans sistemi ve Marder tipi zırhlı araçlar sağlamayı üstlenme ettiğini hatırlatan Scholz, bunun Almanya’nın aut ve güvenlik politikasında benzeri dönüm noktası olduğunu açıkladı.

Leopard 2 tipi tankların Ukrayna’ya gönderilmesi üzerine mütezayit ayrımsız ağırlık ile yüz yüze küsurat Scholz, Ukrayna’ya tank gönderilmesi ile ilgilendiren soruya, Almanya’nın ÇAKER ve İngiltere’nin arkası sıra Ukrayna’ya arz şişman askeri teçhizat yardımı eden ülke olduğu cevabını verdi. – DAVOS

Share: