Almanya Başbakanı Scholz: “Gerektiği sürece Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme edeceğiz”

– Almanya Başbakanı Scholz: “Gerektiği sürece Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz”

DAVOS – Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Davos Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Gerektiği sürece Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Kazançlı Forumu’nda liderlerin konuşmaları devam ediyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz zirvede yaptığı konuşmada, Ukrayna- Rusya Savaşı’na değinerek, Almanya’nın ve değişik ülkelerin Ukrayna’ya yaptığı mali ve askeri desteğin altını çizdi. “Gerektiği sürece Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Scholz, Almanya ve özge ülkelerin Ukrayna üzere tafsilatlı vadeli ayrımsız yeniden düz yazı sürecini başlatma çabası içerisinde olduğunu belirterek, savaşın sona ermesi üzere Rusya’nın saldırganlığının başarısız olması gerektiğini aktardı.

Almanya’nın Ukrayna’ya Patriot çekicilik savunma sistemi ve Marder tipi zırhlı araçlar sağlamayı taahhüt ettiğini hatırlatan Scholz, bunun Almanya’nın aut ve güvenlik politikasında benzeri dönüm noktası olduğunu açıkladı.

Leopard 2 tipi tankların Ukrayna’ya gönderilmesi üzerine mütezayit bir sorumluluk ile karşı karşıya mütezayit Scholz, Ukrayna’ya tank gönderilmesi ile ilgili soruya, Almanya’nın ESIR ve İngiltere’nin ardından Ukrayna’ya yeryüzü büyük askeri teçhizat yardımı işleyen mutluluk olduğu cevabını verdi.

Share: