Alkollü kurgu kullanırken yakalandı, “Amacımız ehliyetli dil iletilmek değil” dedi

Aksaray’bile alkollü açacak kullanırken polise yakalanan çoban adeta rastgele zaman etil alkol aldığını itiraf edercesine, “Tıpkısı çağ bunun başıma geleceğini biliyordum ustam” dedi. “Amacımız tam açacak bağışlamak değil” diyen çoban 0.83 promil alkollü çıkınca “Haddinden Fazla mu?” diyerek polis güçleri memuruna sordu. Polis Güçleri ve alkollü sürücünün ilginç diyaloğu her an kameralara yansıdı.

Olay, Tacin Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Parkı uygulama noktasında yaşandı. Kentte erinç ve güvenin sağlanması amacıyla Aksaray Cumhuriyet Altını Başsavcılığı koordinesinde uygulama özne İl Inanma Müdürlüğü Asayiş Şubesi ve Trafik Tescil ve Bakı Şubesi ekipleri aplikasyon noktasına doğru 42 RF 263 plakalı otomobili durdurdu. Uzluk ve onay kontrolünden geçirilen sürücü Ihtiyaç G.’nin (39) çözme ve hareketlerinden şüphelenen polis güçleri ekipleri sürücüye etil alkol testi beğenmek istedi. Etil Alkol testini duyunca çeşitli bahanelere sığınan çoban etil alkol metreyi üflememek için dakikalarca polis güçleri memurunu oyaladı.

“5 zaman bekleyip üfleyim, tıpkısı sürü sorun yarar”

1 modül etanol içtiğini belirterek etanol testine kullanmak istemeyen sürücü, “1 kıta bira içtim eve gidiyorum, üfleme filan derken ayrımsız sürü iş menfaat. 5 zaman bekleyim o zaman öyle üfleyim abi. Sigara falan de içiyorum” dedi. Ayrımsız süre polis memurunu oyaladıktan sonradan ispirto metreye üfleyen çoban 0.83 promil alkollü imdi. Polis Güçleri memurunun “0.83 promil alkollüsünüz” diyerek belirtmesi konusunda çoban “Çokça mu?” diyerek polis güçleri memuruna sorarken, polis güçleri memuru ise sürücüye kanuni sınırların üzerinde olduğunu anlattı.

“Amacımız yeterli miftah örtmek değildi”

Matbuat mensuplarının “Bozukluk alkollü çevirici kullanıyorsunuz?” sorusuna evvel “Anca tahakküm bire bir soru sordun kim” diye cümlesini tamamlayamayan güdücü konunun büyütüldüğünü anlatım etti. Alkollü çoban ehliyetle alkolü de karıştırarak, “Ağabey, ehliyetli şalter koparmak değildi amacımız, evimize gidiyorduk, laf büyütüldü anlıyor musun? Biraz daha etraflı girer misin? Haddinden Fazla mu alkollü, birkaç mı alkollü diye niteleyerek” diye karşılık verdi. Basın mensuplarının kamerasından erinçsiz olan alkollü sürücü azrail yüzünden iletişim kuramadığını belirterek, “Ama ağa buradaki laf çokça farklı. Kamerayı yüzüme tutmuşsunuz ego sizinle iletişim kuramıyorum şuan anlıyor musun” dedi.

“Ego kimseyi tırmalamak istemiyorum” dedi, aracını isnat etmek istemedi

Polis Güçleri ekiplerince uzlaştırıcı yakınlarına varmak maksut alkollü çoban aracını da başkasına atfetmek istemedi. Yoklamak istediğini tamlayan sürücü polis memurlarına enteresan benzeri teklifte bulunarak, “Abi şimdi ego az buçuk beklesem. Uygulama bittiği ahit, benim alkolüm kanuni sınırlara gelince arabaya binip gidebilir miyim abi? Zira ego kimseyi rahatsız etmek istemiyorum bu saatte” dedi. Polis Güçleri memurunun “Uzlaştırıcı otoparka çektirmek zorunda kalırım” ifadesi konusunda, “Anca olamaz, o büyüklüğünde vaktimiz yok diyorsunuz yani. Cezası hangi büyüklüğünde abi? Ehliyeti alıyor musunuz?” diye niteleyerek sordu.

“Bire Bir gün bunun başıma geleceğini biliyordum. Siz haddinden fazla abartıyorsunuz”

Ehliyetine halk konulacağını öğrenen çoban bu seferde polis memuruna bir apayrı teklifte bulundu. İlk kat yakalandığını tamlayan alkollü çoban, “İlk seferde ukubet ile olmuyor mu?” diyerek ehliyetini kaptırmak istemedi. Benzeri müddet sonra kendisini görüntüleyen basın mensuplarına dönen alkollü sürücü adeta her dönme alkollü araç kullandığını itiraf edercesine, “Tıpkı devir bunun başıma geleceğini biliyordum anlıyor musun ustam? Amma yani oluyor mu hakeza? Kamerayı de yüzüme tutmuşun” dedi. Matbuat mensuplarının “Alkollü anahtar kullanmanız oluyor mu?” sorusuna ise yaptığı hatayı akseptans ederek, “Olmuyor peki” dedi ve “O antlaşma neden kullanıyorsun sorusuna ise “O biçim bire bir molekül değil. Alışılagelen aldım, biricik içtim eve gidiyordum. Siz haddinden fazla abarttınız olayı. Benim dosyam falan namevcut kim” diyerek konuştu.

“Ehliyetimi alırsanız ben pazara gidemem ki”

İşlemlerinin yapılması için polis memurlarının yanına giden alkollü güdücü bu nöbet de polis memurlarından kendisini affetmelerini istedi. 6 kamer süreyle ehliyetine ahali konulacağını öğrenen çoban, “Abi demincek ehliyet sizde mi kalacak? Hangi büyüklüğünde devamlı kalacak? Ama abi 6 ay süreyle ego o devir pazara gidemem kim, bu bittabi olacak? Bunu lütfen düzeltelim. Zira ego pazara çıkıyorum. Bugün ego sorumluluk yaptım amma sizde beni affederseniz kul benzeri henüz yapmayacağım abi” dedi. Polis memurları ise alkollü olmayan güdücü belgeli benzeri yakanını çağırmasını isteyince, “Çağıracağım abi, beş altı geçmiş anlattığımı dinledin değil mi abi? Arayım gelsin abi” dedi. Telefon almak üzere aracına gittiği tam basın mensuplarına, “Geliyor musun abi?” diyerek seslenen güdücü araçta telefonunun bulamayınca bu posta da matbuat mensuplarından telefon istedi.

“Zavadak çatal yürekli gibi kaymakamlık yapmadık, eve gidiyorduk”

2,5 sene ilk Antalya’de 220 promil alkolle gidiş geliş kazası nâkil ve “Kırmızı ışıkta geçip bana zavadak vurdu, beni öldürmeye çalıştı. Güneş Tacı virüsünden mı kaçıyorsun” diyen alkollü sürücüyü hatırlatan alkollü güdücü, “Abi hatırlıyor musun? az buçuk yegâne hakeza çıkıyordu ya haberlere. Ego o yüzden çekiniyorum sana reaksiyon gösteriyorum. Hatalı intikal yani anlıyor musun? Öyle zavadak çatal yürekli kabil değil abi, tığ kaymakamlık filan yapmadık anlıyor musun? Eve gidiyorduk” diye niteleyerek kendini savunmaya çalıştı.

Sürücüye alkollü araç kullanmaktan bin 823 TL para cezası kesilirken, ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu. Trafikten men edilen aracı otoparka çekilen çoban ifadesi uyarlanmak amacıyla Polis Güçleri Merkezi Amirliğine götürüldü. – AKSARAY

Share: