Alerjisi olan kişilere “Kounis sendromu” uyarısı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anne Vukuf Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay, alerjik rahatsızlığı mevcut hastalarda, öz ısırması, haşere sokması ve kavisli umar kullanımı kabilinden durumlarda kounis sendromu (alerjiye vabeste kalp krizi) tablosunun gelişebildiğini söyledi.

Altay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alerjik hastalığı olan kişilerde seçkin alerjen maddeden kaynaklı apansız duygu rahatsızlıklarının görüldüğünü anlatım etti.

Alerjik rahatsızlıkları mevcut kişilerin tetik olması gerektiğini belirten Altay, şöyle bitmeme etti:

“Astım ve alerjik dermatit kabilinden alerjik öyküsü olan kişilerde seçme alerjen maddeye cebin kalp krizi ortaya çıkabiliyor. Buna literatürde kounis sendromu (alerjiye bağlı kalp krizi) diyoruz. Türkiye’den dahi serencam dönemde ağırbaşlı bildirimler alıyoruz. Alerjik yapısı olan birinde dert kesiciler, bilmediği gelişigüzel reçete, sili sokması, böcek ısırması, değişik kimyasallara maruz kalma, bazı nebati ürünler ya dahi zaman zaman yediği yemeğin zarfında kâin tıpkı madde bu sendromu ortaya çıkarabiliyor.”

Altay, kounis sendromunda derman kullanımı, haşere ısırması, temiz sokması kabil alerjik nedenlerle his kasının çalışmasının olumsuz etkilendiğini dile getirdi.

“Bilmediğiniz ilaçları kullanmayın”

Kounis sendromunda hastalarda ahşa ağrısı, hafakan, bozuk ve soluk darlığı kabil belirtilerin görüldüğüne dikkati çeken Altay, şunları kaydetti:

“Esasta karşımıza aynı kalp krizi tablosuyla geliyor. Hem elektro bulguları hem bile dem tahlilleri ihtisas krizini gösteriyor. Bu hastalara anjiyografi yaptığımızda damarlar belirtik çıkıyor. Bu maraz tablosunda histamin kabil prostaglandin kabilinden değişik maddeler salgılanıyor damarlarda daralma yapıyor. Bu müddet içinde hastalarda dizem bozuklukları ve ihtisas yetmezliği gelişebiliyor. O nedenle alerjik bünyesi olan kişilerin bilmediği ilaçları kullanmaması, boş ağrı kesici ve antibiyotiklerden uzak durmasını öneriyoruz. Böyle kişilerde arı sokması ve böcek ısırması kabilinden durumlardan bilahare nefes darlığı, döş ağrısı beklenmeyen ayrımsız kapsam olursa alerjik kalp aksesi tablosu yaşanabileceğini fikren sunma mümasil acile ya de kardiyoloji bölümüne başvurmaları gerekiyor.”

Doç. Dr. Altay, mümasil zamanda kounis sendromu diri aynı hastayı tedavi ettiklerini anlattı.

Erken engelleme ve tedaviyle hastanın sağlığına kavuştuğunu dile getiren Altay, “Güzeşte dönem alerjik öyküsü olan 27 yaşındaki ayrımsız hastamız tıpkı böcü ısırması sonrasında önsezi kriziyle bize geldi. Elektrokardiyografi ve içki tahlilleri ihtisas krizini gösteriyordu. Ancak yaptığımız anjiyoda damarları tamamen kilitsiz küreksiz gördük. Uygun tedaviyle hastayı gücük sürede taburcu ettik fakat bu konuda tetik olmasını söyledik.” diye konuştu.

Share: