Akıbet zaman ruzname: Belletmenin ‘cinsel istismar’ ve ‘işkence’ davalarına birleştirme kararı

ERZURUM’bile, Kuran kursunda 7 çocuğa tensel istismarda bulunduğu gerekçesiyle evcil mahkemenin verdiği 119,5 yıl dam cezası değişmeyen istinaf mahkemesi aracılığıyla bozulan belletmen Kağan Aslankafa (22), bu kat dahi çocuklara eziyet ve ezinç suçundan 7’nci Temel Ceza Mahkemesi’nde üzerine açılan davada bilge karşısına daha çok. Mahkeme dosyayı, bozulan eşeysel sömürme davasının dosyasıyla birleştirilmesine karar vererek 4’ncü Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Palandöken ilçesindeki benzeri leyli Kuran kursunda kalan M.K., ailesine yurtta müzakereci olarak fariza yapan Melik Aslankafa’nın kendisini gözdağı edip, cinsî istismarda bulunduğunu söyledi. Eş, 2 Aralık 2021’da Aslankafa için suç duyurusunda bulundu. Olayla ilişkin soruşturma başlatan polis ekipleri, Melik Aslankafa’yı gözaltına aldı. Eğitimci eşliğinde M.K.’nin ifadesine başvuruldu. Emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddeden Aslankafa, benzeri periyot bilahare gönderme edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Sonraki süreçte 6 ocak henüz çocuklarının cinsî kıymetlendirme uğradığı, 4 aile ise azap gördüğü gerekçesiyle Kağan Aslankafa’dan şikayetçi oldu.

Melik Aslankafa üzerine ‘Çocuğu açık saçık yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’, ‘Sarkıntılık açmak kanalıyla çocuğun seksüel istismarı’, ’12 yaşından sıradan mağdurların cinsî istismarı’, ‘Hakaret’, ‘Müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak’, ‘Çocuğun seksüel istismarı, ‘Cebir, zılgıt veya alavere dalavere kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ ve ‘Çocuğun kalifiye tensel istismarı’ suçlarından Erzurum 4’üncü Alçak Ukubet Mahkemesi’nde sevgili açıldı.İLK DURUŞMADA 119,5 YIL HAPİS1 Haziran’bile tanıdık davanın geçmiş duruşmasında kendisine karşı gelen çocuklara eziyet ettiğini belirterek, “Yaptım amma sayılarını hatırlamıyorum. Eşeysel istismarda üstelik bulundum” deyip, suçunu itiraf etene Melik Aslankafa, 119,5 sene delik cezasına çarptırdı.MAHKEME KARARI BOZDUSanık avukatı, sunulan cezanın çok olduğu gerekçesiyle kararı istinafa taşıdı. Erzurum Toprak Adalet Mahkemesi 7’nci Ukubet Dairesi maznun Kağan Aslankafa’ya sunulan kararı bozdu. Ukubet Dairesi, kararı fesih gerekçesini da açıkladı. Ceza dairesi gerekçede, CMK’nın 236’ncı maddesinin 2’nci maddesine göre ‘İşlenen suçun etkisi ile psikolojisi bozulan çocuk yahut kıygın, bu suça ait soruşturma veya kovuşturmada şahit namına hele dinlenebilir’ hükmü uyarınca mağdur çocukların anket aşamasında vermiş olduğu ifadelerden ve çocuk izlem merkezinde alınan beyanları ve bu beyanları konusunda hazır bulunan sosyolog, ruh bilimci ve adli görüşmecinin da beyanlarından somut kendisine hiçbirisinin psikolojisinin bozulduğuna ait nabız ve belirgi olmadığı ve diğerlerinin eylemlerine birlikte tanıklıkları bulunmasına rağmen mağdurların duruşmaya çağrılarak beyanları alınmadan egemenlik kurulması, yarım yamalak şahit dinlenmesi ve ‘Çocuğun nitelikli eşeysel istismarı’ eyleminden ortalık eylemini zincirleme yerine gerçekleştirdiğinden bahisle TCK’nın 43’üncü maddesi gereğince yapılan 2/3 oranında tasarruf sonucunda cezanın 66 yıl 39 ay 15 dönme namına belirlenmesi yerine 66 yıl 40 ay 15 dolaşma namına belirlendiği tabir edilerek baştan yargılanmasını istedi.DAVALARIN BİRLEŞTİRİLMESİNİ İSTEDİBelletmen Hakan Aslankafa bugün ayrımsız Kuran kursunda mütezayit 13 çocuğa azap ve azap suçundan de 7’nci Temel Ukubet Mahkemesi’nde bilgili karşısına daha çok. Duruşmaya tutuklu olan Aslankafa ve mağdur torunlar katılmadı. Davada bazı ailelerin ifadesi makbuz. Aileler, çocuklarının mahkemelere çağrılıp daha çok yıpratılmamasını istedi.Mahkeme, dosyayı, Aslankafa’nın 119,5 sene cezaevi cezası aldığı, fakat istinaf mahkemesi vasıtasıyla bozulan ‘cinsî sömürme’ davasının dosyasıyla birleştirilmesine değişmeyen vererek 4’ncü Dokunaklı Ukubet Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme davayı akseptans ederse, Aslankafa 18 Ocak’ta görülecek cinsî sömürme davasında ayrımsız zamanda işkence ve eziyetten de yargılanacak.’ÇOCUKLARIN ÖRSELENMELERİNİ İSTEMİYORUZ’

Duruşması sonrası Adliye uğrunda gazetecilere açıklamalarda bulunan UCİM Erzurum Hukuk Koordinatörü avukat Begüm Şekertekin, “Biz zaman UCİM Erzurum Mutluluk Hoca Çocuk İstismarı Mücadele Derneği yerine çocuklarımıza karşı uzanan o bed elin ve ona karşı çocuklarımıza karşı ezinç suçunu hareketli o tuhaf elin hız önünde hesap vererek genişlik ağır sıklet şekilde cezalandırılması amacıyla çocuklarımızın yanındayız. Dosyamızı izleme ettik. Avukatlarımız aracılığı ile dosyamız çocuklarımız yine dinlenmemesi gerekçesi ile 18 Ocak’ta görülecek 4. Kilolu Ukubet Mahkemesi’ne görülecek olan eşeysel istismar dosyası ile birleştirildi. Bizler bulunan dosyada gine çocuklarımızın yanında yerine gerekli tam hukuki mücadelemizi vereceğiz. UCİM yerine davanın sonuna büyüklüğünde takipçisi olacağız” diyerek konuştu.

Share: