Akıbet zaman haberleri… Kayseri’de 15 askerin martir olduğu yıldırı saldırısı davasına devam edildi

Kayseri’üstelik 2016’da çarşı iznine sâdır askerleri taşıyan halk otobüsüne patlayıcı gebe araçla planlı terör saldırısına ilişik davaya devam edildi.

4. Alçak Ukubet Mahkemesinde tanıdık duruşmaya, terör saldırısının faillerinden tutuklu maznun PKK’lı Ferhat Tekiner ile tutuklanmadan yargılanan M.O, E.U, Ü.K, M.Y. ve bazı avukatlar, Curcunalı ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı.

Tutuklu sanıklar B.K, M.A, M.Ö. ve S.A, yan avukatları ile Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Idarehane Başkanı Yüksek Ağır mahkeme salonunda hazır bulundu, tutuklanmadan sanıklardan E.Ş. ve H.E. duruşmaya katılmadı, sanık A.A’nın ise irtihal ettiği belirtildi.

Sanık Ferhat Tekiner, avukatının gelmediğini, sonraki celse avukatı eşliğinde beyanda gezmek istediğini söyledi.

Diğer sanıklar birlikte esbak savunmalarını tekrarladıklarını ve suçlamaları akseptans etmediklerini belirterek, beraatlerini ve tahliyelerini istedi.

Müşteki avukatları ve Büro Başkanı Büyük Zor ise sanıkların genişlik tehlikeli şekilde cezalandırılmalarını kâm etti.

Duruşmaya katılmayan E.Ş. ve H.E. için zorla getirme kararı düz duruşma heyeti, vakfedilmiş sanıkların mevcut durumlarının devamına karar vererek, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Saldırı

1. Komando Er Sancak Komutanlığında vazifeli askerlerin, 17 Çatlak 2016’üstelik el otobüsü ile çarşı iznine çıktıkları sırada patlayıcı yüklü araçla düzenlenen terör saldırısında 15 asker şehit ergin, 54 leşker yaralanmıştı.

Saldırıyla ait 8 maznun, Kayseri 4. Alçak Ukubet Mahkemesindeki entelekt sonucu değişik mahpushane cezalarına çarptırılmış, 10 maznun ise tanıt yetersizliğinden beraat etmişti.

Ferhat Tekiner ile için kırmızı yıllık çıkartılan, terör saldırısının talimatını veren firari “Erhan Porsibi” kod adlı İshak Özçaktu ve Sait Karabulut’un dosyası ayrılmıştı.

İl Güllabi Komutanlığınca gerçekleştirilen çekicilik destekli operasyonda “terörden arananlar” listesinde kırmızı kategoride yer düzlük Özçaktu atıl ağıl getirilmişti. MİT’in emniyetle iş birliği içre gerçekleştirdiği operasyonla Irak’ın kuzeyinde yakalanan Ferhat Tekiner’in ifadeleri doğrultusunda hazırlanan mülhak iddianameyle maznun sayısı 5’e çıkmıştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 18 sanıktan aralarında saldırın planlayıcısı olduğu belirtilen PKK’lı Kenan Çiçek’in de bulunduğu 9 sanık hakkındaki kararı onarken, aralarında iki dosyadan bile yargılanan B.K. ve M.A’nın da bulunduğu 9 sanığın dosyasını ise yarım yamalak sormaca gerekçesiyle bozmuştu.

Savcının mütalaası

31 Mayıs 2022’dahi mütalaasını açıklanan cumhuriyet savcısı, sanıklar Ferhat Tekiner, B.K. ve M.A’nın 15’er yol “kasten cani” 54’er defa “bilerek öldürmeye girişim”, “devletin birliğini ve talih bütünlüğünü bozma” ve “silahlı yıldırı örgütüne organ olma” suçlarından, polis güçleri memuru M.Ö’nün “silahlı yıldırı örgütüne müzaheret etme” ve “suçluyu kayırma”, S.A’nın ise “silahlı terör örgütüne müzaheret etme” ve “resmi belgede düzmecilik” suçlarından cezalandırılmasını istemişti.

Share: