Akçakoca Kültür Odası Başkanı: “Ferrero Şirketi Heybet Tarafından Denetlenmeli”

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Akçakoca Tarım Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Uzun Başaran, Türkiye’bile birlikte neşelilik örümcek ve uluslararası fındık tekeli olduğu öne sürülen Ferrero şirketinin denetlenmesini istedi. Başaran, “Aynı dakika evvel devletimiz, hükümetimiz, bu firmaya alın yaptırımlarını ortaya koymalıdır, bu firmayı denetleme altına almalıdır, denetlemelidir. Neymiş inhisar olmadığını iddia ediyor bu firma. Hepimiz enerjik şahidiz; fındığın dönüp dolaşıp bu firmada toplandığını hepimiz biliyoruz. ‘Bu firma tekel değildir’ diye el verilmesini akseptans etmiyoruz. Bu firmanın Türkiye üzerine olan baskısını kabul etmiyoruz” dedi.

Akçakoca Kültür Odası Başkanı Uzun Başaran, Ferrero şirketinin Türkiye’deki faaliyetlerini ZÜMRÜDÜANKA Bili Ajansı’na değerlendirdi. Başaran, “Dünya’nın yer nazik alıcısı ve arz iri dış satımcı konumuna mevrut firma, zaman piyasada istediği şekilde beygir koşturuyor. Aynı firmanın konusunda bu büyüklüğünde zorla yüklenmesi, hele bu yıl azade piyasada Ferrero’nun fiyat açıklaması ile ilişkin benzeri ümit içine giren çiftçinin olması çokça düşündürücüdür” diye niteleyerek konuştu. Başaran, şunları söyledi:

“ÜRETİCİLER KIYGIN OLMUŞTUR”

“Değme ne büyüklüğünde TMO fındık çalım fiyatını ‘müdahale gurur’ adına açıklasa da piyasada açıklanan miktar oturmuyor. Bunun gerçek sebebi, fındık alımında nazlı alım yapmasıdır. Yani sudan sebeplerle TMO’nun, fındık hava kriterleri ortamında olan ecnebi bap oranı, nem oranı, tabii kim bunlar esasta çiftçinin sorumluluğunda olan şeylerdir, çiftçilerimiz dikkat etmelidir ama ‘çatlak fındık’ kabilinden başka sebeplerden dünya çok nazlı gurur yapması, açıklanan fiyatın piyasada müspet olmasını sağlayamıyor. Zaten TMO fındık alımı amacıyla baylan davranacağını duyurmuştu amma bunu punt bilici, zaman dünyanın bildirme şişman alıcısı ve sunu balaban ihracatçı konumuna gelen firma, bugün piyasada istediği şekilde atlama beygiri koşturuyor. Benzeri firmanın konusunda bu büyüklüğünde zorla yüklenmesi, hele bu sene serbest piyasada Ferrero’nun kıymet açıklaması ile ilişkin aynı ümit içine giren çiftçinin olması çokça düşündürücüdür. Yani böyle bir firmanın eşit açıklamasını beklemek… Hele üreticiler burada kiygin olmuştur. Tekelleşmenin ötesine geçip kartelleşmeye sabık bu firma, bu sene özellikle belli firmalardan çalım yapacağını, bazılarından da almayacağını tabir etmekte. Hakeza tıpkı ayrımın olması dahi o firmanın Türk fındığı üzerindeki niyetini kilitsiz küreksiz benzeri şekilde ortaya koymuştur. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil. Aynı dakika ilk devletimiz, hükümetimiz, bu firmaya cebin yaptırımlarını ortaya koymalıdır, bu firmayı denetim altına almalıdır, denetlemelidir. Sözde tekel olmadığını argüman ediyor bu firma. Hepimiz canlı şahidiz; fındığın dönüp dolaşıp bu firmada toplandığını hepimiz biliyoruz. ‘Bu firma tekel değildir’ diye kez verilmesini kabul etmiyoruz. Bu firmanın Türkiye konusunda olan baskısını akseptans etmiyoruz.”Share: