Ağrı’da veliler çocuklarıyla tıpkısı sıralarda ders görüyor

Dert’dahi veliler çocuklarıyla bire bir sıralarda öğüt görüyor

AĞRI – Ağrı’üstelik Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünce başlatılan “Eş Okulu Projesi” kapsamında velilere müteveccih açılan kurslarda, veliler çocukları ile alay malay benzeri sıralarda yetişek alıyor.

Milli Yetişek Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü yoluyla 2022-2023 Eğitim-Talim Yılında mevki genelinde başlatılan “Aile Okulu Projesi” ile kentte, Covid-19 salgının günce yaşam tarzını değiştirmesi sonucu ortaya sâdır keder, öğrencilerin okuldan uzak kalmaları sonucu okula karşı şekilperest ve algıların olumsuza dönmesi, içtimai ve fert gelişimin yavaşlaması, öğrencilerin amme politikalarının aplikasyon hizmetinden yoksun kalmaları, salgın sürecinde aile bireylerinin evde monitör, bilgisayar, telefon ve internette geçirdikleri sürenin artması ve familya içi muhabbet ve sorumluluğun azalması kabilinden ortaya sâdır sorunların hoca, ege ve öğrenci işbirliği aşılması amaçlanıyor.

155 bin öğrencinin bulunduğu ilde, açılan kurslarla şu asıl kadar 14 bin veliye vasıl İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, yılsonuna büyüklüğünde hep velilere ulaşmayı hedefliyor.

‘Hedefimiz hep velilerimize yayılmak’

Dert Biçim İbrahim Çeçen İlkokulunda açılan kursları İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek ile gelişigüzel ülfet ederek, velilerle ayrımsız araya gelen Veca Valisi Osman Varol, katıldığı dersin peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada: “Ocak Okulu Projesi geçtiğimiz yaz başlayan ve özellikle dünyadaki eskimemiş teknolojik ve içtimai gelişmeler ışığında ailelerimizin, çocuklarımızın yüz yüze kaldıkları ayrımsız takım riskleri ve tehditleri bertaraf etmek üzere hele kovid 19 salgını sonrasında fena hâlde belirginleşen çocuklarımızın iletişim ile ilgilendiren problemleri, özellikle ati ve sükse stresi ile temel edebilme noktasındaki sıkıntıları, yeniden emniyetsiz derecede yaygınlaşan uygulayım bilimi ve bildirişim teknolojisi konularındaki hatalı kullanımların önüne geçebilmeleri ve bunlarla mücadele edebilmeleri için ailelerin de yüz yüze kaldıkları sorunları aktarabilecekleri ve bunlarla ilgili makul tavsiyeler alabilecekleri aynı mekanizma oluşturmak üzere geliştirilmiş aynı proje. Ben bunun gerçekten çokça yarayışlı olacağına inanıyorum ve bundan sonrasında de eğitim sistemimizin, eğitim mekanizmamızın muhteşem bir parçası haline geleceğini düşünüyorum. İlimizde dahi bu çalışmalar ciddi tıpkı şekilde devam ediyor. Tabi 155 bin civarı bire bir öğrenci sayımız var. Bu kapsamda hedefimiz bütün velilerimize duyulmak. Şu ana büyüklüğünde ilimizde kestirmece 14 bin velimize ulaşabildik. Ama arkadaşlarımızın çalışmaları dokunaklı bir şekilde bitmeme ediyor. Bu dideban da hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Burası dahi bayağı çokça akıllıcasına uygulamaya konan projede emeği güzeşte Sayın Bakanımıza ve ekibine teşekkürname ediyoruz. Tam velilerimizi de bu yararlı ve aktif projeye katılmaları üstüne çağırma ediyorum. ” dedi.

‘Birçok konuda yarım yamalak olduğumuzu düşünüyorum’

Açılan kursların hem kendileri hem üstelik çocukları açısından gani olduğunu belirten velilerden 3 çocuk annesi Gülistan Kaya ise proje kapsamında okul hayatından bilahare çocukları ile bir sıraları paylaşmaktan periferi çok mutlu olduklarını ifade ederek: ” Hocamız bu dönüş bize anlattıkları konuda tagaddi ve hijyen üzerine henüz anaç ve donanımlı aileler olmamız noktasında bize yardım sağladı. Bu konuda öğüt gördük. Burada öğrendiklerimizi bile çocuklarımıza aktarmamız istendi. İlk evvel hijyenin başta geldiğini gördük. Bilindik tıpkı pandemi süreci geçirdik ve hıfzıssıhha bu hastalıkta haddinden fazla önemliydi. O yüzden biz çocuklarımızı evde henüz iyi yetiştirebilirsek seçme konuda öğretmenlerimize da çıktı apotr olabiliriz. Bu hastalıkların ve teknoloji bağımlılığının önüne geçebiliriz. Şu an eğitimlere bakir başladığımız amacıyla hijyen konusunu işledik. Ki bence haddinden fazla şanlı ayrımsız bahis. Bu eğitimlerinde aşağılık hem bizler hem dahi çocuklarımız için haddinden fazla bereketli olacağını düşünüyoruz. İllaki çoğu konuda bilgimiz var amma benzeri o kadar birlikte noksan olduğumuzu düşünüyorum. O yüzden çok yararlı eğitimler olduğunu düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Share: