Afyonkarahisar’da “100. Yılda Arsıulusal Şişman Saldırı ve Başkomutan Meydan Savaşı Sempozyumu” başladı

Afyonkarahisar’da Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜMÜLATÖR) ile Türk Gündüz Kurumu (TTK) aksiyon birliğinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Atatürk Ekin, Kurgu ve Sıra Efdal Kurumu, Vilayet ve Belediyenin destekleriyle “100. Yılda Arsıulusal Iri Hücum ve Başkomutan Meydan Muharebesi Sempozyumu” düzenleniyor.

Atatürk Kurultay Merkezi’ndeki bilgi şöleni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, 100. yıl evvel bugün arz “Şişman Tecavüz” ile istiklal ateşinin yakıldığını söyledi.

Ağustos ayının Türk tarihi açısından güçlü haddinden fazla zafere tanıklık ettiğini dile getiren Yiğitbaşı, “Üzerinde huzurla yaşadığımız bu topraklar acun tarihinin gördüğü en büyük alplık destanlarından birini yazarak, engelleme güçlerini yurttan kovarak istiklal ateşi Balaban Hücum’u başlatıldı. Ağustos ayı tarihimiz için zaferlerle meşgul tıpkı aydır. Malazgirt, Otlukbeli, Çaldıran, Mohaç gibi nice fütuhat, takvimler ağustos ayını gösterirken kazanılıştır.” dedi.

Bunların sonuncusu ve genişlik anlamlılarından birinin dahi Nazik Hücum olduğunu rapor fail Yiğitbaşı, şöyle konuştu:

“Şişman Saldırı, tutsak düşmeyi sözlüğünde barındırmayan bir milletin düşmana attığı sunma nazik tokattır. Dönemin sunma hayatiyetli devletlerine ve ordularına alın ermiş milletimiz, tüm yetersizlik ve zorluklara bağır gererek, bağımsız milletvekili ve mutlak ayrımsız şekilde süregelmek, mübarek yurt toprağını korumak amacıyla yediden yetmişe kendisini kurtuluşa ve zafere adamış, gazi olmuş, martir düşmüştür. Vatanımızı, bağlanak ve beraberliğimizi, cumhuriyetimizi destek olmak üzere verdiğimiz mücadelelerde Seyit Onbaşılar, Valide Hatunlar, Yüzbaşı Agahlar, Ömer Halisdemir’ler, Fethi Sekin’ler ve birçok adsız kahramanlar tek ahit bitmeyecek tükenmeyecektir.”

Yiğitbaşı, milli mücadelenin zaferle neticelenmesinde haddinden fazla balaban rolü olan ve Anadolu’nun yeryüzü kızıl, bildirme kadim şehirlerinden biri olan Afyonkarahisar’ın, cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve sağlamlaştırıldığı düz olduğunu kaydetti.

-“Milli Uğraş ruhumuzu zinde tutmamız gerekiyor”

TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Kilolu bile Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle kalkışmak üzere Nazik Saldırı’üstelik şehit ve gazi olanları rahmetle el ettiğini dile getirdi.

Kurumun 91. yılında olduğunu ve Atatürk’ün kendilerine verdiği yön doğrultusunda Türk tarihini bütün yönleriyle ilmî metotlarla araştırmaya çalıştıklarını aktaran Kısık, “Bugüne kadar 2 bin 100 civarında tezkere yayınladık. Bu görevimizin birlikte, ancak dışında ülkemize müteveccih olan müsvedde kampanyalarına yanıt veriyoruz. Fakat, asıl aynı görevimiz daha var. Milli Savaş ruhumuzu kıvrak tutmamız gerekiyor. Bugün dahi aramızda büyük oranda çoluk çocuk var. Bu ruhu hayat dolu sancımak çokça büyük. İşte bu tatlılıkla, zaman Büyük Taarruz’un 100. yılında bile bize aktarılan bu ruhu, gençlere aktarmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş bile 100 yıl önceki zaman Gazi Mustafa Eksiksizlik Paşa önderliğinde Afyonkarahisar’üstelik Iri Hücum’un başlatıldığını belirterek adanmışlıkla hareket eden Türk ordusunun milletiyle bütünleşerek 27 Ağustos 1922’dahi Afyonkarahisar’ı antagonist işgalinden kurtardığını, 30 Ağustos’ta Başkumandan Düz Muharebesiyle Palikarya kuvvetlerinin Dumlupınar’dan Yardımcı ve İzmir istikametine sürüldüğünü anlattı.

Tarihçi ve öğretim üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı birlikte sempozyumun açılışındaki konferansında Türkiye’nin devlet geleneğine haddinden fazla önem verdiğini ve acul örgütlendiğini söyledi.

Her milletin tarihten mevrut kendine has tipik özellikleri olduğundan bahseden Ortaylı, “Bizim vazifemiz devamlıdır. Bize aymazlık haramdır, çalışmamız geçişsiz. Çalışa çalışa bu dünyaya geliriz, çalışa çalışa da gideriz. Çarpışa çarpışa ölürüz, çarpışa çarpışa kalırız. Tıpkısı daha dirilir, bir henüz devam ederiz. Bunu unutmayalım. 30 Ağustosların manası de budur.” dedi.

Konferansın ardından Vali Yiğitbaşı, Ortaylı’ya AKÜ Rektörü Prof. Dr. Karakaş de TTK Başkanı Birol’a plaket arz etti, TTK’nın hazırladığı belgesel izlendi.

Sempozyum, 28 Ağustos’ta sona erecek.Share: