AFAD’dan “Sarsıntı Ajanda Devlet Tatbikatı”

Düzce Depremi’nin 23. yılında, Facia ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) vasıtasıyla mevki genelinde meri “Deprem Yadigâr Talih Tatbikatı” Diyarbakır, Bingöl, Siirt, Şırnak, Batman ve Elazığ’birlikte gerçekleştirildi.

Diyarbakır’de kalıp Kayapınar ilçesinde aynı alışveriş merkezinin önünde AFAD, UMKE, 112 Ivedili Servis, Polis Taharri Kurtarma ve gâh sivil cemiyet kuruluşlarının taharri kurtarma ekiplerinin birlikte düz aldığı 320 personelle tatbikat yapıldı.

Vali Mualla İhsan Su, kontrol istirdat ekiplerinin stantlarını gezdi, ekipler ve ekipmanlar için ilgililerden hikmet aldı.

Alışveriş merkezinin zarfında facia dönemlerinde yapılan arama kurtarma çalışmaları sırasında çekilen fotoğrafların meydan aldığı sergiyi gezen Vali Su, daha sonradan protokolle birlikte “çök, konsept, tutun” hareketinin yapılacağı ve çocukların üstelik meydan aldığı alana geçti.

Ilbay Akarsu, beraberindekiler ve füru, saat 18.57’üstelik çalınan sirenle “çök, künde, tutun” hareketini gerçekleştirdi.

Tatbikat sonrası gazetecilere açıklama fail Su, bütün Türkiye’üstelik olduğu gibi Diyarbakır kalıp ve ilçelerinde hep vatandaşlarla alay malay manevra yaptıklarını söyledi.

Afetlere tedbir itibarıyla tatbikatların çokça balaban olduğunu belirten Akarsu, “Tatbikatlarla vatandaşlarımızda farkındalık bilincini artırmamız, umulur afetlere hazırlıklı doğmak gerekiyor. Bunun birlikte geçmiş basamağı tatbikatlardan geçiyor.” dedi.

Tatbikata, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Vekili Abdullah Ekinci, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, AFAD İl Müdürü İlami Idrak Etmek, arama kurtarma ekipleri ve vatandaşlar katıldı.

Bingöl

Bingöl’dahi Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) kapalı mektepli yurtlarında ve evlerde tatbikat yapıldı.

Tatbikat öncesinde AFAD yetkilileri hareket çabucak yapılması gerekenler üzerine hikmet verdi.

İkazın verilmesi üzerine katılımcılar “çök, dubara, tutun” hareketini uyguladı.

Siirt

Siirt’te Ilbay ve Uray Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, kentteki bire bir alışveriş merkezinde planlı tatbikatta, vatandaşlarla görüştü, tatbikat hakkında hikmet verdi.

Tatbikat kapsamında saat 18.57’üstelik vatandaşların cep telefonlarına gönderilen “Dirimsel Uyartı Bildirimi” başlığıyla gelen plan ile Türki ve İngilizce AFAD marifetiyle brifing yapıldı.

Bu esnada Hacıbektaşoğlu, devlet protokolü ve vatandaşlar, ahzüita merkezinin lokanta bölümünde çök künde tutun hareketini yaptı.

Daha sonraları İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu yakarış etti.

Şırnak

Şırnak’ta birlikte KYK’ya tutkun Cezeri Öğrenci Yurdu’nda manevra yapıldı.

Merkezi anons sistemi kapsamında camilerden, uray hoparlöründen, GSM şirketleri marifetiyle gelişmemiş düşünce yoluyla manevra duyuruldu.

İl Müftüsü Ahmet Istem depremde hayatını kaybedenler amacıyla dua etti.

Tatbikata, Ilbay Yardımcısı Ali Erdoğan ve çalım müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Batman

Batman Valiliği önünde yapılan tatbikatta, saat 18.57’dahi çökertme telefonlarına akıl gelmesiyle ekipler “çök fent tutun” hareketini yaptı.

Tatbikatın arkası sıra İl Müftüsü Nihat Hamur yakarış etti.

Tatbikat sonrası açıklama eden Ilbay Ekrem Canalp, tatbikatın hareket çabucak insanların hangi çizi kodlarıyla akım etmesine ilişkin çokça domuzuna tıpkısı bilinçlendirme faaliyeti olduğunu söyledi.

Canalp, “Beklenti ediyoruz ki milletimiz, vatanımız aynı elan depremlerle afetlerle karşı karşıya kalmasın. Depremler, afat meydana geldiği devir de buna yönelik alınması gereken tedbirleri hepimiz uygulamakla mükellefiz.” dedi.

Elazığ

Elazığ’dahi merkeze sınırlı Yedigöze köyünde tatbikat yapıldı.

AFAD yetkilileri deprem simultane yapılması gerekenler karşı bilgi verdi.

Tatbikat öncesinde İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kıran ve Acil Nitelik Yönetimi (AFAD) Merkezi’nden yönetilen tatbikat üzere hareketli yayınla, Vali Ömer Toraman’dan bilgelik aldı.

2020’de merkezi Sivrice ilçesi olan 41 kişinin hayatını kaybettiği, 6,8 büyüklüğündeki depremden sonraları Yedigöze köyünde yeni yapılan karye evinde “çök, hile, tutun” tatbikatı gerçekleştirildi.

Tatbikata, SELIM Parti Elazığ Mebus Sermin Balık, Belediye Başkanı Delicesine Şerifoğulları, İl Açıkgöz Komutanı Kıdemli Miralay Garaz Evren ve vatandaşlar katıldı.

Share: