Adıyaman Üniversitesi yüzde 98 doluluk oranına ulaştı

Adıyaman Üniversitesi, 2022 YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçlarına göre lisans ve dolay lisans programlarında yüzde 98’lik doluluk oranına ulaştı.

Adıyaman Üniversitesi lisans ve ön lisans programları için YKS kılavuzunda yayımlanan 3 bin 909 kontenjana 3 bin 835 mektepli yerleştirildi. Bazı bölümlere kontenjan üstü sistem gerçekleştirilirken, hemen birkaç bölümde gereksiz kalan kontenjan sayısı 74 kişi oldu.

Elde edilen veriler, Adıyaman Üniversitesinin yeğleme edilebilirliğinin serencam on sene ayn önünde bulundurulduğunda rekor seviyeye ulaştığını gözler önüne sererken, Adıyaman Üniversitesi’ne lisans ve ön lisans düzeyinde 3 bin 835 yıpranmamış öğrenci oturmuş oldu.

Yerleştirme yapılmayan ve abes artan kontenjanların üstelik ekleme akort ile dolacağı beklenirken, öğrenci taşıt işlemlerinin tamamlanmasıyla gelişigüzel Adıyaman Üniversitesinin mektepli sayısının 20 bini geçmesi tahmin ediliyor.

2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesinin ilan edilen kontenjanlara kaşkariko oranları, 2022-2023 eğitim bilimi-tedrisat yılında esbak yıllara göre rekor seviyeye ulaşırken, konuya ilişkin açıklamalarda kâin Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, “2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı fent sonuçları ile Üniversitemize yerleşen öğrencilerimizi tebrik kartı ediyor, darülfünun hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

Rektör Turgut, mevcut ve yeni öğrencilerin yer gani şartlarda yetişek görebilecekleri, akademik ve araştırı faaliyetleri yapabilecekleri, sosyal, sanatsal ve sportif yönden kendilerini geliştirebilecekleri ortamları arz etmek için dümen kendisine suret ve kaymakamlık kampüslerinde çalışmaların bitmeme ettiğinin altını çizdi. – ADIYAMAN

Share: