Adana’da sakırga ısıran ikizler, bire bir mahiye tedaviyle sağlıklarına kavuştu

Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde, sakırga ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanan 14 yaşındaki ikiz kız kardeşler, tıpkı kamer süren tedaviyle hayata tutundu.

Adana Site Terbiye ve Araştırı Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, Güzelim Mahallesi’nde hayvancılık işleyen Galibiyet ve Neslihan Sıkıntı çiftinin koşa çocukları Selver Ayşe ve Tenzile, 10 Temmuz’da ateşlendi.

Farklı hastanelerde kişileştirme konulamayan 14 yaşındaki dallar, ailesi aracılığıyla 12 Temmuz’da Şehir Eğitim ve Araştırı Hastanesine götürüldü.

Çocuk enfeksiyon bölümünde etüt edilen ve tetkikleri yapılan Selver Ayşe ve Tenzile’nin soluk sayımlarının çokça düşük, karaciğer enzimlerinin dahi nakil gerektirecek kadar erdemli olduğu belirlendi.

Doktorların kene ısırmasından şüphelenmesi üzerine ikizlerden alınan dem örnekleri teste gönderildi, durumu ızdırap olan Selver Ayşe okkalı bakıma alındı, kardeşinin tedavisi ise serviste yürütüldü.

Testin artı çıkmasıyla KKKA hastalığına yakalandıkları tayin edilen ikizler, 6 ayrı bölümden doktorların uyguladığı bir ay süren tedavinin arkası sıra sağlıklarına kavuştu.

Taburcu edilen Selver Ayşe ve Tenzile, tedavi takibi ve kontrol için hastaneye gitmeye bitmeme ediyor.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan Başdoktor Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, tedaviyi gerçekleştiren ekibi kutladığını belirterek, “Geldiklerinde ümit vermeyen ikiz kardeşler, başarılı otama süreciyle hayata tutundu. Bu şekerli ikizlerin sağlığına kavuşması hepimizi bahtiyar etti.” ifadesini kullandı.

Çocuk Enfeksiyon Uzmanı Dr. Merve Tığ Çil üstelik KKKA’nın ölümcül tıpkısı çor olduğunu kaydederek, “6 seksiyon koordineli fiilen, an an çocukları strateji ederek tedavileri büyük aynı özenle sürdürdük. Artık bereketli durumdalar. Tedavileri bitmeme ediyor ve kontrol üzere eğlenceli adına hastanemize geliyorlar. Tehlikeli dönemi atlattılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: