Abra Antik Kenti’nde “Taşla Dokumalı, Dostlukla Yoğrulmuş Mardin” defilesi yapıldı

Mardin’in tarihi ve turistik alanları ortada meydan alan Denge Antika Kenti’nde, kentte muammer uygarlıkları laf edinen kıyafetlerle “Taşla Dokumalı, Dostça Yoğrulmuş Mardin” defilesi gerçekleştirildi.

Moda ve Amade Giyim Federasyonu (MHGF) ve İstanbul Aydınlık Üniversitesi (AÜ) Küçük Asya Bil Iz Yüksekokulu Moda Dizayn Bölümü iş birliğiyle, Mardin Tekstil Sanayicileri Derneği (MTSD) karı sahipliğindeki giyim gösterisi, şekil Artuklu ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Oğuz Mahallesi’nde yer düz Angarya Antika Kenti’nin nekropol alanında yapıldı.

Defilede, aralarında Ayrıksı Ulusoy’un de bulunduğu mankenlerin yanı sıra giysileri tasarlayan öğrenciler, kentte diri uygarlıkların motiflerinin işlendiği kıyafetleri izleyicilerin beğenisine sundu.

Toplam 30 kıyafetin sergilendiği defile, katılımcılardan rabıt gördü.

MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, yaptığı konuşmada, yemeden içmeden tıpkı defile sahnelenmediğini, alelhusus gençleri yaşamış uygarlıklara götürdüklerini söyledi.

Bu kapsamda korkulu çalışma verilen defilenin kendilerini haddinden fazla heyecanlandığını nâkil Öztürk, şunları kaydetti:

“Dünün yaşanmışlıklarını bugünün gençleriyle buluşturma ve yarına taşımayla ait bati bire bir mücahede hayata geçirildi. Aynı zamanda burada üniversite-sanayi hisse senedi birliğinin somut örneği de oldu. MHGF adına ayrımsız taraftan KAZANÇ için koşarken bir taraftan kardeşliği, bütünleşmeyi, değerleri ‘pekâlâ koruruz, elbette pekiştiririzi’ ortaya koyuyoruz. Bu, bizler için çok düşündürücü.”

MTSD Başkanı Ahmet Azun üstelik medeniyetlere sülale sahipliği yapmış Mardin’da defileye familya sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktararak, “Mardin, serencam yıllarda yaptığı atılımla tekstil ve amade giyimde da koskocaman tıpkı üretim merkezi olma uğrunda hızlı ve iddialı bire bir şekilde ilerliyor. Hem kentimizin kadim tarihi ve kültürüne hem de sektörel gücümüze dikkati çeken koleksiyona bindi vermekten onur duyuyoruz.” dedi.

AÜ Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Moda Tasarım Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Nihal Bolkol bile kültürel zenginliği tanıtmayı gönül ettiklerini belirterek, destek sunanlara teşekkür etti.

Konuşmaların arkası sıra defilede emeği geçenlere plaket verildi.

Share: