Abdüllatif Şener: “Hükümet ‘Kanal İstanbul’ Diyerek Tutturmuş. ‘Konya Ovası’nı Kuşkusuz Sulayacağım?’diye Düşünüm. Dünyanın Parası Oraya Yatırıp Hangi Elde…

CHP Konya Saylav Abdüllatif Şener, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde, “Hükümet Sınır İstanbul diye tutturmuş. ‘Konya Ovası’nı bittabi sulayacağım?’ diyerek düşün. Dünyanın parasını oraya yatırıp hangi elde edeceksin? Istihsal değeri ne? Önemli değeri hangi? Hiçbir husus yok” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde mütekellim CHP Konya Mebus Abdüllatif Şener, Geçek İstanbul Projesini eleştirdi. Şener, şunları söyledi:

“Zirai girdilerin alelacele çarçabuk bütünü ithalatla elde edilen mahsulat haline gelmiştir. ‘Tohumun şu kadarı Türkiye’de üretiliyor’ gelmek bunun ithalata tabi olmadığını göstermez. Zira bu üretilen girdililere baktığımızda bunların dahi yarıdan dahası ithalatla karşılanan girdiler olduğu ortaya çıkmaktadır.

Başarıdan bayram edebilmek için zirai büyümeye bakıyoruz. Serencam iki sene içerisinde zirai nema oranı yüzdelik 0,5. Herhangi Bir özdek bol gidiyor de tarımın yıllık ortalaması bozukluk yüzdelik ayrımsız nema bile yakalamamış. Girmek ki politikada tıpkısı sıklet var.

Hükümet ‘Yol İstanbul’ diye niteleyerek tutturmuş ‘Konya Ovası’nı şüphesiz sulayacağım?’ diyerek düşünüm. Dünyanın parasını oraya yatırıp ne elde edeceksin? Üretim değeri ne? Stratejik değeri ne? Tek şey bulunmayan. Onlarca milyar dolardan bahsediyorsunuz ama Türkiye’de tarlaların sulanmaya ihtiyacı var. Büyük projelere gerekseme var.”

Share: