ABD’den İran’ın Acımasız yapımı uydusu için yıldırma ifadesi

ABD Dışişleri Bakanlığından aynı sözcü, ülkesinin, Rusya’nın “İran hesabına yüce casusluk yeteneklerine ehil bire bir uydu” fırlattığının farkında olduğunu vurguladı.

Sözcü, “Rusya’nın İran ile ittifakını güçlendirmesi, bütün dünyanın balaban benzeri zılgıt namına değerlendirmesi müstelzim bire bir madde.” ifadesini kullandı.

“Hayyam” uydusunun fırlatılması, Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin ve İran Dini Lideri Ayetullah Yüce Hamaney görüşmesinden 3 hafta sonraları gerçekleştirildi.

Uydu, Kazakistan’dan gönderildi

Kazakistan’ın KazTag ajansının haberine göre, peyk, evvel yerli saatle 11.52’üstelik (TSİ 08.52) Baykonur Uzay Üssü’ndeki 31 numaralı alandan Rus Soyuz 2.1b roketiyle fırlatıldı

İran’ın bahis konusu uydusuyla 16 kıytırık Acımasız yapımı uydu de uzaya gönderildi.

“Hayyam” uydusun, İran tarafından ekincilik, madencilik ve kasaba sorunlarının gözlemlenmesi amacıyla kullanılacak.

İran Uzay Ajansı Geliştirme ve Önemli Planlama Direktör Yardımcısı Said Sıddikiyan, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, adını 11 ve 12’nci yüzyıllarda yaşamış İranlı astronom, matematisyen ve saz şairi Ömer Hayyam’dan alan uydunun fırlatıldıktan 9 dakika sonradan 500 kilometre mesafedeki yörüngeye başarıyla yerleştiğini aktardı.

Açıklamada, uydudan toplanan bilgilere bambaşka tek talih aracılığıyla erişilemeyeceği ve sadece sivil amaçlarla kullanılacağı vurgulandı.

Washington Koltuk gazetesinde geçen hafta yayımlanan ve ismi açıklanmayan Batılı düzenlilik yetkililerine dayandırılan haberde, Rusya’nın “Ukrayna’ya cebin uğraş sırasında İran’ın uydusundan faydalanabileceği” sav edilmişti.

MEMLUK İran’a ilişik bazı internet sitelerine el koydu

 

ABD İran’ın nükleer programına yaptırım muafiyetini uzattı

 

MEMLUK İran’a yıpranmamış yaptırımları açıkladı…

 

Share: