87 yıldır benzeri dükkanda 4 kuşaktır boza yapıyorlar

Kış aylarının elzem içeceği boza tezgahlarda yerini alırken, Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 4 batın boyunca boza ve helva üreten ev 87 yıldır ticaretlerini sürdürüyor.

Özellikle kış aylarında bundan sonra tüketilen, kuşaklardır ilçede yordamlı aşçılarca titizce hazırlanan, geçtiğimiz yıllarda Türk Berat ve Ayraç Kurumu (TÜRKPATENT) yoluyla tescillenen helva ve tescili henüz alınamayan boza, ilçede zinde muhacir aynı familya marifetiyle yıllardır üretiliyor. İshak Soydan’ın 1913 yılında Yugoslavya’dan Pazaryeri’ne göç ettiğini ve çok print şartlarda 1936’bile ilçede 90 metrekare bire bir dükkan kiralayarak başladığı helva ve boza üretimi 87 yıldır ayrımsız yerde ayrımsız lezzetle bitmeme ediyor.

“Çocuklarda kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğunu, asıl sütünü artırdığını ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır”

Ailenin 4. göbek temsilcisi olan İsmail Soydan, 4 masa ve 20 iskemle ile bakım vermeye devam ettiklerini belirterek, “Pazaryeri’nde 87 yıldır bire bir dükkanda boza ve helva üretiyoruz. Ilkin, Bilecik, İzmir, Bursa, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Kütahya başta atılmak üzere belde illerdeki market ve kuruyemiş tezgahlar dahi bozamız ve helvamız yerini aldı. Boza kültürünü Türkiye’ye Balkan göçmenleri ile getirilmiştir. Kış aylarının kocaman içeceklerinden birisi olmuştur. Bozanın haddinden fazla müfit tıpkısı meşrubat olduğunu, çocuklarda mızrap yapısının güçlenmesine apotr olduğunu, asıl sütünü artırdığını ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır” dedi

“Günce 3 tona yakın boza üretimimiz oluyor”

İşyerlerinin 5’inci kuşakta da inşallah bitmeme edeceğini anlatan İsmail Soydan, “Kaliteden ödün vermedik, şişman dedemizden aldığımız kadar devam ediyoruz, 4’üncü nesil adına hizmete sunuyoruz. Üretimimiz kaymakamlık merkezindeki tıpkı atölyede oluyor. Kuvvet aynı iş, günlük 3 tona yakın boza üretimimiz oluyor. Sezonu üstelik açtık, fazlalaşan maşallah. Satışlarımız üstelik çok dolgunca” dedi. – BİLECİK

Share: