6’ncı Anadan Görme İsmet Atlı Karakucak Güreşleri’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi

Türk Güreş Vakfı Adana Büro Başkanı Mustafa Dönmez, semiz güreşlerin Türk güreşine çok katkısı olmadığını belirterek, Karakucak güreşlerinin olimpiyat şampiyonları çıkardığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, Kozan Kaymakamlığı, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü, Kozalak Belediyesi ve Türk Güreş Vakfı Adana Yazıhane Başkanlığı eliyle 24 Eylül’da düzenlenecek 6’ncı Anadan Görme İsmet Süvari Karakucak Güreşleri’nin lansman toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Yarkurul Güruh Salonu’nda yapılan toplantıya, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Türk Güreş Vakfı Adana Bölüm Başkanı Mustafa Dönmez, şehremaneti bürokratları ve tertip komitesi üyeleri ile çarkıt güreşçiler katıldı.

Toplantıda mütekellim Belediye Reisi Zeydan Karalar, dünya ve olimpiyat şampiyonu Adanalı pehlivan İsmet Süvari’nın, kariyeri boyunca mefret başarılar elde ettiğini ve büyük tıpkı halk ozanı olduğunu söyledi. Güreşler üzerine vukuf veren Karalar, “Geçen yıl 588 güreşçinin savaşım ettiği organizasyonumuza bu sene bin civarında güreşçi katılacak. Toplamda 270 bin 500 TL dürü dağıtacağız. Etkin yayınlanacak organizasyonumuza katılan minik sporcularımızın ise tamamına 200 TL dürü vereceğiz” dedi.”YAĞLI GÜREŞÇİLER ÇOK MALİYETLİ”Türk Güreş Vakfı Adana Büro Başkanı Mustafa Dönmez ise Çukurova bölgesinde yıllardan beri yapılan Karakucak güreşlerinin, minder güreşine en yakın güreş olduğunu kaydetti. Semirtilmiş güreşlerin henüz pop olduğunu fakat sportif başarılar bakımından Karakucak güreşlerinin elan müfit olduğunu aktardı. Dönmez, güreşlere liyakatli sporcuları davet ettiklerini ancak semirtilmiş güreşlerdeki popüler isimleri faziletkâr maliyetler nedeniyle çağırma etmediklerini vurguladı.”TÜRK SPORUNA HADDINDEN FAZLA FAYDASI OLANAKSIZ”Yağlı güreş ile Karakucak güreşini kıyaslayan Dönmez, “Bağımlı besili güreşlerde değişik tıpkısı popülerlik var. Buna aktif yayınların bile etkisi oldu amma Karakucak güreşlerinde kamuoyunun çok bildiği sporcular yok. Yağlıların maliyeti biraz efdal. Kaynağımızı amacına akla yatkın kullanmamız geçişsiz. Besili pehlivan, çokça iri, ünlü sporculara bütçemizi vermenin gereği yok zira Türk sporuna çok faydası olanaksiz. Esbak yıllarda, 1990’dan geçmiş alelhusus pamuk hasadından sonra köylerde sonuç baharlarda Karakucak güreşleri olurdu. Mekân illerden izlemeye gelirlerdi amma besili güreşteki kadar Ankara’dan, dışarıdan gelen haddinden fazla yoktu. İnşallah Karakucak güreşleri birlikte popüler tamam çünkü yağlı güreşin Türk güreşine çokça katkısı namevcut” diye niteleyerek konuştu.”YAĞLI GÜREŞTEN OLİMPİYAT ŞAMPİYONU BULUNMAYAN”

Sporda seçkin branşta olimpiyat şampiyonu çıkarmanın önemli olduğunu vurgulayan Dönmez, “Olimpiyat şampiyonu tarh noktasında yağlı güreşte bire bir molekül yok. Hep Karakucak’tan çıkmıştır. Karadeniz’de, Samsun’da, Kahramanmaraş’ta Karakucak güreşleri birçok şampiyon çıkarmıştır amma bunların içerisinde bile minder güreşine sunu yakını Çukurova karakucağıdır. Oralar köprüsüz Karakucak’tır. Benzeri yağlıdaki kadar ‘Göbeği havayı gördü’ derler, ‘Yıldız gördü’ derler. O ahit bozulmuş sayılır amma Çukurova karakucağında benzeri minderdeki kabil tuş olana büyüklüğünde devam mesabe” dedi.

Share: