6 yaşındaki Miraç, diyalize kadın kalmadan sağlığına kavuştu

6 yaşındaki Miraç, diyalize eksikli kalmadan sağlığına kavuştu

Uzmanından ailelere çocuklarda oluşan idrar yolu enfeksiyonu uyarısı

DİYARBAKIR – Diyarbakır’de hasis idrar yolu enfeksiyonu şikayeti ile ailesiyle alay malay hastaneye başvuruda mevcut 6 yaşındaki Miraç Ermağan, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde doktorların cerrahi müdahalesiyle sağlığına kavuştu.

6 yaşındaki Ermağan, ailesi ile alay malay ateşin sidik yolu enfeksiyonu şikayeti konusunda Diyarbakır Bala Hastalıkları Hastanesine başvurdu. Hastanın değme iki böbreğinde 5’inci derecede gereklilik reflüsünün olduğuna tanılama koyan etibba, Ermağan’ı diyalize kadın kalmaktan kurtardı.

Mesaneden idrarın gene böbreklere gitmesiyle lüzum reflüsüne sebep olduğunu belirten Diyarbakır Bala Hastalıkları Hastanesinde Yavru Ürolojisi Uzmanı Dr. Mehmet Erek Yılmaz, alışılagelen şartlarda idrarın mesaneden böbreğe ansız kaçmaması gerektiğini söyledi. Yılmaz, “Miraç Ermağan 6 yaşında. Mesanesinden böbrekleri hacet reflüsü olan benzeri hastamız. Alışılagelen şartlarda idrar, mesaneden böbreğe dümbelek kaçmaz. Ama seçkin iki böbrekten sâdır idrar kanalı, şayet mesaneye olması gerektiği kabilinden açılmıyorsa bu genişlik mesaneden böbreklere gereklilik reflüsüne faktör oluyor. Buna kapalı adına bu hastalarda sıklıkla görülen sidik yolu enfeksiyonu, keskin ve ahit içerisinde ilerleyen böbrek hasarı olmakta. Bu hastalığa lazım müdahale yapılmazsa vakayiname böbrek yetmezliği ve diyalize büyüklüğünde gitmektedir” dedi.

Ermağan’a yapılan tetkikler sonucu herhangi bir iki böbreğinde de 5’inci derecede idrar reflüsü olduğunu belirten Yılmayan, “Hastamızdaki idrarın mankafa kaçışını çalmak amacıyla gelişigüzel iki böbreğine anti reflü ameliyatı yaptık. Hastamız kalın sidik yolu enfeksiyonu dediğimiz ateşli idrar yolu enfeksiyonu şikayetiyle hastanemize başvurdu. Takiplerinde böbrek fonksiyonunda kötüleşmeyi ayırt edince yavru nefrolojisi ile beraber cerrahi kararı verdik. Bu kararı vermemizin amacı böbreklerindeki boyut elan de kötüye gitmesin diye verdik. Bunun beraberinde eğer cerrahi müdahalede bulunmasaydık bala ağız ağıza böbrek yetmezliğine masraf ve gittikçe diyalize muhtaç kalırdı” ifadelerinde bulundu.

“İdrar yolu enfeksiyonunu hafife almamak lazım”

Ailelere çocuklarındaki ateşin sidik yolu enfeksiyonunu hafife alamamaları üzere uyarıda bulunan Yılmayan, “İdrar yolu enfeksiyonlarını hafife almamak geçişsiz. Füru şayet bir defa bile coşkun sidik yolu enfeksiyonu geçirdiyse bunun irdelenmesi geçişsiz. Zira hastalığın altında Miraç’ta olduğu kadar böbreklerde reflü olabilmekte veya böbrek çıkışında darlık oluşabilmektedir. bir defa üstelik hastalanmış şayet idrar yolu enfeksiyonu geçirdiyse bunu hafife almamak lazım. Olabilecek benzeri şikayet durumunda bala doktoruna gezmek gerekiyor” diye konuştu.

Share: