6 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförü engelli daha çok

6 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ KAZADA SÜRÜCÜ ENGELLİ ÇIKTI

İZMİR’den Kapadokya’ya geziye gidenleri taşıyan otobüsün devrilmesi sonucu 6 kişinin öldüğü, 28 kişinin yaralandığı kazada komütatör şoförü Takatli Çetintaş’ın, yüzde 47 oranında engelli olduğu, ehliyetinin geçerliliğini kaybetmesine karşın otobüs kullanmaya devam ettiği ortaya daha çok.

İzmir’den Kapadokya’ya 19 Şubat’ta yolculuk için gidenleri haiz Sağlam Çetintaş yönetimindeki 48 J 8149 plakalı devir otobüsü, Konya- Aksaray kişmiri yolunun 54’üncü kilometresinde sürücünün kontrolünden çıkarak şarampole devrildi. 46 yolcunun bulunduğu otobüste Nazan Uysal, Aslıhan Aksungur, Mehmet Alçık, Mustafa Karakan, Büşranur Kaçan ve Yasemin Özkan hayatını kaybederken, 28 birey yaralandı. Belli Belirsiz yaralanan güdücü It Canlı Çetintaş, tedavisinin ardından çıkarıldığı Konya gözetleyici hazar ceza hakimliğince tutuklandı. Anket kapsamında inanma eliyle hazırlanan ehliyet araştırma raporu, dosyaya girdi. Raporda, sürücünün arka aramasında SRC belgesi, B ve E sınıfı ustalık ile Eş ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı eliyle 2015 yılında bırakılmış yüzde 47 engel oranını tamlayan ve sonsuz namına geçerliliği bulunan engelli kimlik belgesi bulunduğu belirtildi. Sol dirsek ve umum bileği ortada koşa fay, sol üzeri femur kemiğinde kırık, dirseğinde asap sıkışması ve akciğer rahatsızlığı dolayısıyla verilen özürlü raporunda, Çetintaş’ın sol kolunu (sol arka ekstremite) uzun süreli işlerde kullanamayacağı bile belirtildi. Sürücünün, sakat raporunu aldıktan sonradan B ve E sınıfı ehliyetinin geçerliliğini kaybettiği, buna rağmen trafik tescil birimine tebligat yapmadığı ve özürlü ehliyeti kabul etmek amacıyla müracaatta bulunmadığının tayin edildiği belirtildi. Antrparantez plaka tanıma sistemi kameralarından elde edilen görüntülerde sürücünün sol aracılığıyla direksiyon simidini tam olarak kavrayamadığının görüldüğü ve sürücü belgesinin fek edilmesi gerektiği tespiti raporda yer aldı.

‘OTOBÜS KULLANMASINA MANİ DEĞİLDİR’ RAPORU

Konya Cumhuriyet Altını Başsavcılığı vasıtasıyla hesaplı anket kapsamında çoban Çetintaş hakkında, ‘taksirle dangadak çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına hastalık olmak’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar mahpushane ve 3 yıl süreyle ehliyetine ahali konulması talebiyle savca düzenlendi. İddianamede, Selçuk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nın, Çetintaş’ın var olan engelin haricen ayırt edilemeyeceği ve otobüsü kullanmasına bariyer bire bir halinin bulunmadığı yönündeki raporuna düz verildi. Tabir doğrultusunda çoban üzerine, ‘kullandığı aracın denge ve beceri özelliğine, düşünce, öğün, albeni ve trafik durumunun gerektirdiği şatlara uymamak’ kuralını ihlal ederek üzerine atılmış ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet verme’ suçunu işlediği kanaatiyle sevgili açıldı.

‘ENGELLİ RAPORUM EHLİYETİME BARIYER DEĞİLDİR’

Konya 3’üncü Çetin Ceza Mahkemesi’nde mevkuf yargılanmasına başlanan sanık Çetintaş, savunmasında, buzlanma dolayısıyla otobüsün kontrolünü kaybettiğini belirterek, “Ego şehirler arası otobüs kullanırım. Fenomen haset İzmir’den Kapadokya’ya tura çıkan tıpkı aracın şoförlüğünü yaptım. Araçta 2 şofördük. Ara Bulucu Manisa’dahi aldım, Afyonkarahisar’a büyüklüğünde getirdim. Afyon’da başka eş ara bulucu kullanmaya başladı. Konya’ya yarım saat kala tekrar bana verdi. O arada ben uyudum, dinlendim. Sonrasında aşina görüngü oldu. Albeni rüzgarlıydı. Ayrıca muamma buzlanma dahi varmış. Karayolları’nın de defa çalışması yoktu. Ilçe meydana geldi” dedi.  Maznun Çetintaş, engeli ile ilişkin soruya ise, “Kolumda platin var, ayrıca ciğerlerimden rahatsızım. Mânialı raporum var; fakat ehliyetime her engelim yok” dedi.

‘OLASI KAST HÜKÜMLERİ UYGULANSIN’Ölenlerden 26 yaşındaki Aslıhan Aksungur’ın ailesinin avukatı Durmuş İlhan, otobüsü kullanan güdücü ve komütatör sahibinin kayışçı beyanlar verdiğini kanıt ederek, “Sanık 16-19 Gücük Ay arasında geceli gündüzlü yolculuk halindedir. HTS kayıtlarından bu konu anlaşılmaktadır. Maznun mânialı olduğunu, uzluk vermeye yetkili makamlardan gizlemiştir. Sanığın engeli, güvenli sürüş yapmasına engel olacak şekildedir. Bu sebeple tığ beklenir kast hükümlerinin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Engeli ile güvenli sürüş yapıp yapmayacağı hususunda ve HTS kayıtları incelenmek vasıtasıyla seyahat ettiği müddet dikkate alınarak ati sürüş tekniği bilirkişi kişilerden güvenli sürüş yapıp yapamayacağı hususunda tabir alınmasını talep ederiz” dedi.

ADLİ CINS KURUMU’NDAN YENİDEN ANLATIM ALINACAK

Mahkeme heyeti, maznun Çetintaş’ın engeline ilgili mesnet tedavi belgeleri ile raporun istenilmesine, raporlar geldikten sonradan sanığın Adli Tıp Kurumu’na sevkinin yapılarak bariyer durumunun ‘E’ sınıfı uzluk almasına ve şehirler arası otobüs kullanmasına mani olup olmadığına müteveccih anlatım hazırlanmasına değişmeyen verdi. HTS kayıtlarının istenilerek kazadan önceki seyahat bilgilerinin tespit edilmesi yönünde dahi değişmeyen veren mahkeme, sanığın mevkufiyet halinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi.

ARŞİV GÖRÜNTÜLERLE

Haber: Özkan ARSLAN/ANKARA,

Share: