6 kişinin hayatını kaybettiği kazada otobüs şoförü özürlü çıktı! Ehliyetinin geçerliliği yokmuş

İzmir’den Kapadokya’ya 19 Şubat’ta yolculuk için gidenleri haiz Pek Çetintaş yönetimindeki 48 J 8149 plakalı dolaşma otobüsü, Konya- Aksaray kara yolunun 54’üncü kilometresinde sürücünün kontrolünden çıkarak şarampole devrildi. 46 yolcunun bulunduğu otobüste Nazan Uysal, Aslıhan Aksungur, Mehmet Alçık, Mustafa Karakan, Büşranur Kaçan ve Mısır Yasemini Özkan hayatını kaybederken, 28 güç yaralandı.

SOL ELİYLE DİREKSİYONU KAVRAYAMADIĞI GÖRÜLDÜ

Hafif yaralanan sürücü Zorlu Çetintaş, tedavisinin arkası sıra çıkarıldığı Konya gözetleyici hazar ukubet hakimliğince tutuklandı. Soruşturma kapsamında emniyet vasıtasıyla hazırlanan sürücü belgesi araştırma raporu, dosyaya girdi. Raporda, sürücünün ense aramasında SRC belgesi, B ve E sınıfı ustalık ile Eş ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı eliyle 2015 yılında mevdu yüzdelik 47 bariyer oranını tamlayan ve sürekli kendisine geçerliliği bulunan sakat kimlik bulunduğu belirtildi. Sol makas ve umum bileği beyninde koşa kırık, sol dal femur kemiğinde fay, dirseğinde asap sıkışması ve akciğer rahatsızlığı zımnında sunulan sakat raporunda, Çetintaş’ın sol kolunu (sol art ekstremite) detaylı mütemadi işlerde kullanamayacağı da belirtildi. Sürücünün, engelli raporunu aldıktan bilahare B ve E sınıfı ehliyetinin geçerliliğini kaybettiği, buna rağmen gidiş geliş tescil birimine bildirim yapmadığı ve engelli ehliyeti kabul etmek için müracaatta bulunmadığının tayin edildiği belirtildi. Antrparantez plaka aşinalık sistemi kameralarından elde edilen görüntülerde sürücünün sol vasıtasıyla yönelteç simidini tüm olarak kavrayamadığının görüldüğü ve sürücü belgesinin tağyir edilmesi gerektiği tespiti raporda vadi aldı.

“OTOBÜS KULLANMASINA MANİ DEĞİLDİR” RAPORU

Konya Cumhuriyet Altını Başsavcılığı eliyle yürütülen sormaca kapsamında çoban Çetintaş üzerine, ‘taksirle larpadak aşkın kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar mahpushane ve 3 yıl süreyle ehliyetine halk konulması talebiyle iddianame düzenlendi. İddianamede, Selçuk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nın, Çetintaş’ın var olan engelin haricen ayırt edilemeyeceği ve otobüsü kullanmasına bariyer aynı halinin bulunmadığı yönündeki raporuna vadi verildi. Rapor doğrultusunda güdücü hakkında, ‘kullandığı aracın abra ve beceri özelliğine, rey, kez, çekicilik ve gidiş geliş durumunun gerektirdiği şatlara uymamak’ kuralını ihlal ederek üzerine ertelenmiş ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet verme’ suçunu işlediği kanaatiyle ülkü açıldı.

“ENGELLİ RAPORUM EHLİYETİME ENGEL DEĞİLDİR”

Konya 3’üncü Yoğun Ceza Mahkemesi’nde mevkuf yargılanmasına başlanan maznun Çetintaş, savunmasında, buzlanma dolayısıyla otobüsün kontrolünü kaybettiğini belirterek, “Ego kentler arası otobüs kullanırım. Olay haset İzmir’den Kapadokya’ya tura çıkan tıpkı aracın şoförlüğünü yaptım. Araçta 2 şofördük. Ara Bulucu Manisa’üstelik aldım, Afyonkarahisar’a büyüklüğünde getirdim. Afyon’birlikte gayrı refik uzlaştırıcı kullanmaya başladı. Konya’ya muallel saat kala tekrar bana verdi. O arada ben uyudum, dinlendim. Sonrasında aşina görüngü oldu. Gelgel rüzgarlıydı. Ayrıca bilinmeyen buzlanma birlikte varmış. Karayolları’nın üstelik kat çalışması yoktu. Kaza meydana geldi” dedi. Maznun Çetintaş, engeli ile ilgili soruya ise, “Kolumda platin var, antrparantez ciğerlerimden rahatsızım. Özürlü raporum var; ancak ehliyetime değme engelim yok” dedi.

“OLASI KAST HÜKÜMLERİ UYGULANSIN”

Ölenlerden 26 yaşındaki Aslıhan Aksungur’ın ailesinin avukatı Durmuş İlhan, otobüsü kullanan sürücü ve vasıta sahibinin kandırıcı beyanlar verdiğini sav ederek, “Sanık 16-19 Şubat ortada sakır sakır yolculuk halindedir. HTS kayıtlarından bu konu anlaşılmaktadır. Maznun engelli olduğunu, ehliyet vermeye yetkili makamlardan gizlemiştir. Sanığın engeli, sakıncasız sürüş yapmasına engel olacak şekildedir. Bu sebeple biz beklenir kast hükümlerinin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Engeli ile güvenli sürüş yapıp yapmayacağı hususunda ve HTS kayıtları incelenmek kanalıyla yolculuk ettiği süre dikkate alınarak gelecek sürüş tekniği bilirkişi kişilerden tehlikesiz sürüş yapıp yapamayacağı hususunda rapor alınmasını kâm ederiz” dedi.

ADLİ ÇEŞIT KURUMU’NDAN YENİDEN TABIR ALINACAK

Mahkeme heyeti, maznun Çetintaş’ın engeline ilişik zemin otama belgeleri ile raporun istenilmesine, raporlar geldikten bilahare sanığın Adli Tıp Kurumu’na sevkinin yapılarak bariyer durumunun ‘E’ sınıfı sürücü belgesi almasına ve şehirler arası otobüs kullanmasına mani olup olmadığına müteveccih rapor hazırlanmasına karar verdi. HTS kayıtlarının istenilerek kazadan eski yolculuk bilgilerinin tespit edilmesi yönünde de karar veren murafaa, sanığın alıkonulma halinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi.

Share: