59. Antalya Değerli Portakal Film Festivali’nde 2. Aktarılma Geride Kaldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla T.C. Firez ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali’nin ikinci günü, Antalya izleyicisinin yavaş ilgisiyle geçti.

Millî Tafsilatlı Metraj Film Yarışması filmlerinden Burak Çevik, Sofia Bohdanowicz ve Blake Williams’ın alay malay yönettikleri “Gidiş O Azimet” izleyicilerle buluştu. Mümasil zamanda kaybettiği dostunun yasını markajcı aynı kadını odağına kayran film sonrası gerçekleşen söyleşide yönetmenlerden Burak Acara filme dair soruları yanıtladı.

Belmin Söylemez’in herhangi bir biri ayrı ayrı ayakta kalma mücadelesi veren üç kadının yollarını kesiştirdiği Millî Detaylı Metraj Yarış filmlerinden “Ayna Mirat”nın gösterimi yönetmen Belmin Söylemez, oyuncular Manolya Töz, Laçin Ceylan, Şenay Okumuş, senaryocu ve çekimci Şaşaa Topaloğlu, montajcı Dünya Luş, cast direktörü Erengül Öztürk ve curcunalı tasarımcısı Temas Akyıldız’ın katılımıyla gerçekleşti.

Uluslararası Ayrıntılı Metraj Film Yarışması’nda ise Signe Baumane’nin Dünyaevi Hayatım/ My Love Affair With Marriage ve Michal Vinik’in Valeria Evleniyor/ Valeria tehcir Getting Married Türkiye’birlikte ilk defa AKM Aspendos salonunda ilk defa izleyiciyle buluştu.

Millî Dokümanter Film Yarışması’nda ise “Hatice”, “Filmin Adı Hangi?” ve “KAF KAF” filmleri izleyicilerle buluştu.

Amaç Erün’ün, sunu çok yedi-sekiz yıl yaşayacağı söylenmesine rağmen ömrünün kırk iki yılını geride bırakan, yüzde doksan sekiz özürlü olmasına rağmen maruz kaldığı ayrımcılıklar, haksızlıklar karşısında hayattan kopmayan, inatla sınırları aşmaya etkin SMA hastası tıpkısı kadının öyküsünü anlattığı “Hatice” belgeselinin gösterimine, filmin kahramanı Hatice Özkan ve babası Uğur Özkan ile katıldı. Erek Erün, film sonrası gerçekleşen söyleşide sözü Hatice Özkan ve seyircilere bıraktı.

Türkiye’bile karı sinemasının temellerini atan 68 kuşağından avangart kadın yönetmenlerin deneyimlerini, zayi filmlerini adese altına alan “Filmin Adı Ne?” belgeselinin gösterimi sonrasında yönetmen Pınar Fontini izleyicilerle bir araya geldi.

Direktör Kavi Yara, 1966 Varto depremini bizzat faal ve trajik izlerini sahn boyu taşıyanların yolculuğuna ve coğrafyanın kaderine şahitlik ettiren belgeseli “KAF KAF”ın gösterimi sonrasında gerçekleşen söyleşide seyircilerin sorularını yanıtladı.

Hususi Gösterimler bölümü filmlerinden “Leyla Kadın”ın gösterimi, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer’in familya sahipliğinde, filmin yönetmeni İlke İşisağ, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesi Başbuğ Yardımcısı Yaşar Kardaş ve Başbuğ Vekili Bunaltıcı Sarıca’nın katılımıyla gerçekleşti.

Feci tıpkısı ilçe ile hayatını kaybeden Tuh¨rkiye’nin ilk kadın ülke belediye bas¸hatır Leyla Atakan’ın hayatını anlatan belgeselin gösterimi sonrasında İzmit Şehremini Fatma Kaplan Hürriyet, “Leyla Atakan, daha elan makamı yokken, belediye reisi değilken bile iz bırakmış tıpkısı avrat, dik duruşlu benzeri karı, hangi istediğini bilici ayrımsız eş ve kadınlar üzere üstelik savaş eden bire bir kadın. Hakeza kadın mücadeleleri unutulmamalı. Toplumun rastgele kesiminde var olma mücadelesi gösteren, ego birlikte varım mersiye cesaretini gösteren yekpare kadınlar için gerçekte Leyla Atakan’lar ve onun üzere birçok eş karakterler alım çalım benzeşim olmalı, o yüzden de unutulmamalı dedik, böylesi benzeri filme imza atmaya çalıştık” dedi.

ANTALYA FİLM FORUM’DA ÖDÜLLER BU AKŞAM EZANI SAHİPLERİNİ BULACAK

Antalya Film Forum’da geçmiş Ince Metraj Kurgulanmış, Sekans/Güdük Paradigma ve Sümer Tilmaç Antalya Film Bindi Fonu Pitching Platformu projelerinin sunumları gerçekleşti. Umum kategorilerde sunumların sona erdiği Antalya Film Forum’da ödüller bu akşam ezani düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Forum Pozitif etkinlikleri kapsamında tecrübeli Amerikan edip-film eleştirmeni Deborah Young moderatörlüğünde Amerikan-Fransız aktör-yönetmen-çekimci Jean-Marc Barr ve Türk oyuncu-yapımcı Katre Sönmez’in BENDE, Avrupa ve Türkiye’deki köpoğluluk deneyimleri konusunda konuştukları teknik sınıfı gerçekleşti.

“Dijital Platformlar: Kuma Beklentiler Neler?” antetli konuşmada ise senarist, yönetmen Deniz Akçay, yapımcı Gönül Rahatlığı Okur, Netflix Türkiye İçerik Direktörü Özge Bağdatlıoğlu ve BluTV İçerik ve Ticari Direktörü Bahir Kesinleşmiş Anlı Şanlı sektördeki ortak beklentiler üstüne ahbapça ettiler.

Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali’nin yönetimsel direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, konferans yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum’un direktörlüğünü ise Ödül Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

Share: