50 milyon dolarlık CEO ikramiyesine aksiyoner vetosu

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Wall Street bankası JPMorgan Chase’in hissedarları CEO Jamie Dimon için kısaca 50 milyon dolarlık ikramiye verilmesi kararını veto etti. Wall Street Journal’ın haberine bakarak Salı haset yapılan oylamada hissedarlar ikramiye planına karşı oy kullandı.

Aksiyoner oylaması bağlayıcı ebat taşımıyor ve Dimon’ın aldığı ikramiyeyi izansız vermesi beklenen değil. Ancak JPMorgan CEO’sunun karşı karşıya kaldığı format MEMLUK’nin yeryüzü balaban bankasının liderliğine müteveccih kıymetli görülen bire bir tepki niteliğinde. Aksiyoner oylaması bankanın harcamaları ve yatırımları üstüne eleştirilere maruz kaldığı tıpkı dönemde geldi. Dimon ve bankanın ayrıksı yöneticileri 23 Mayıs tarihindeki yatırımcı sunumlarında bahis konusu eleştirilere karşılık verecek.

JPMorgan Sülale ayında, Dimon’a 2021 ikramiyesi amacıyla 34,5 milyon dolar ödendiğini açıkladı. Banka geçtiğimiz yıl Dimon’ı CEO’luk görevinde tutabilmek amacıyla hususi bir ikramiye bile verdi. Toplamda 84,4 milyon dolar ödeme düz Dimon S&P 500 Endeksi’ndeki yeryüzü çokça ödenen CEO’lar arasına girdi.

hareket opsiyonları üzerinden sunulan ikramiye pay fiyatlarının mahsus ayrımsız seviyenin üstünde iş görmesini ve Dimon’ın 2026 yılına kadar bankanın CEO’akarsu adına kalmasını gerektiriyor. Dimon antrparantez 2031 yılına kadar ödüllü behre senetlerinin hiçbirini satamıyor. Banka ve yöneticiler, ikramiyenin Wall Street’tek eğin düzem tıpkı lider için eşsiz tanıdık nitelikte olduğunu ve yöntemin Dimon’ın biraz yıl daha görevinde kalacağını açıklığa kavuşturmayı amaçladığını belirtiyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, JPMorgan, sabık sene 48,3 bilyon dolar rekor kesin sağlık bildirdi. söz konusu nicelik ayrımsız esbak yıla göre %66, eski rekora bakarak ise üçte benzeri henüz çok. Bu süreçte bankanın pay senetleri ise %25 yükselmesine rağmen S&P 500 ve KBW Nasdaq Bankalar Endeksi’nin gerisinde takat sınırı gösterdi.

Hissedarlara görüş istimal üstüne tavsiyede kâin iki firma olan Institutional Shareholder Services (ISS) ve Glass Lewis ifa paketine kırmızı oy kullanılmasını kaynak etmişti. Karara esbabımucibe olarak birlikte JPMorgan Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Pinto’evet verilen daha düşük miktardaki ikramiye gösterilmişti. ISS’kap yapılan açıklamada ikramiyenin bakanın performansıyla yeterince yakından ilişkili olmadığı belirtildi.

Görevlerinden ayrılan CEO’ların sayısında artış

 

Envestisman bankası Nomura kripto işine giriyor

 

Goldman, Çin amacıyla büyüme tahminlerini düzeltilmiş etti

 

Share: