5 yıl sonra SWIFT kaçınan

Mastercard CEO’su Michael Miebach, arsıulusal servet nakil işlemleri için beğenilen bildirme geniş platformlardan SWIFT’in beş sene sonradan aramızda olmayacağına inanıyor.

Miebach, 2022 Acun Hesaplı Forumu’yla aynı anda gerçekleştirilen Blockchain Central Davos konferansında model bankası dijital servet birimleri (CBDC) üzerine benzeri panelde konuştu. Panelin sonuna akilane moderatör, katılımcıların SWIFT’in beş sene sonra üstelik aramızda olup olmayacağını sordu.

Miebach, “yararlı” cevabı vererek dinleyiciler ortada şaşkınlığa kere açtı.

Miebach’ın Mastercard’daki görevi dolayısıyla böyle aynı cevap vermesi beklenmiyordu. Soruyu Miebach’tan önceki yanıtlayan Uluslararası Ödemeler Bankası Mümessil Ekonomisti Jon Frost ve Digital Dollar Projesi Yönetici Müdürü Jennifer Lassiter üzere özge katılımcılar ise “peki” yanıtını verdi.

Miebach’tan sonra küçümseme düz Digital Asset CEO’su Yuval Rooz ve Accenture’ün yöneticilerinden David Treat de soruyu olumlu yanıtladı.

SWIFT NEDİR?

Dünyanın ana arsıulusal ifa zehir yerine tanımlanan ve İngilizcede açılımı “Society for Worldwide Interbank Finacial Telecommunication” olan SWIFT sistemi, paranın tezelden ayrımsız yerden diğerine gönderilmesini sağlıyor.

1973’te oluşturulan ve merkezi Brüksel’üstelik olan sistemde 200 ülkeden 11 bin finansal yapılış ve vezneci bulunuyor.

Arsıulusal ticaretin finansmanın anne mekanizması haline gelen SWIFT sistemiyle, değme sene trilyonlarca dolar nakil ediliyor.

Sberbank SWIFT’deri çıkarılıyor

Garanti BBVA, ‘SWIFT Gelen Izlem Raporu’ hizmetini İnternet Bankacılığı’ndan sunmaya başladı

SWIFT’in Zalim alternatifine dahi müeyyide geliyor

SWIFT’e mütenavip tümce SPFS

Rusya’dan rest! Swift’in yerini alabilecek sistemimiz var

6 soruda Swift yaptırımları

Share: