44. İstanbul Maratonu renkli görüntülere sahne oldu

Dünyanın kıtalararası koşulan yegâne maratonu olma unvanını haiz İstanbul Maratonu 44. nöbet koşuldu. İstanbul’un Anadolu yakasından başlayıp Derbent Köprüsü geçilerek Avrupa yakasında sonlanan maraton esasen mülevven görüntülere fon oldu. Kâh katılımcılar 15 Orak Ayı Şüheda Köprüsü üstünde çay-kıraathane içerken, bazıları çocukları ve köpekleriyle yürümeyi tercih etti.

Acun Atletizm Birliği (World Athletics) eliyle “Elite Label” kategoride kayran düz, dünyada kıtalararası koşulan bir tane maraton olma unvanını taşıyan İstanbul Maratonu, 44. posta gerçekleştirildi. Maraton gelişigüzel sene olduğu kadar bu yılda mülevven görüntülere tayf oldu.

“SIRA CALIP İNSANLARI BÖYLE TANIYABİLİYORUM”

Katılımcılar beyninde 15 Temmuz Şüheda Köprüsü üzerinde öz-kahve içenler üstelik vardı, bebekleri ve köpekleriyle koşanlar da,. Maratona 20 kiloluk kütükle katılan Mehmet Topyürek, “Ego sıkıntılı dışındaki maratonlarda dahi odunla konuştum. Derdim insanları güldürebilmek. ekstrem insanları bu şekilde tanıyabiliyorum” dedi. Birçok STK üyesi de maratona sosyal kanı çevirmek üzere katıldı.

“ÇOCUKLAR İÇİN KOŞUYORUM” Kâh katılımcıların ise kostümlerle koşması ilgi çekti. Prenses kostümüyle, füru amacıyla koştuğunu tamlayan İpek Çelenlioğlu, “Dirimlik risk taşıyan hastalıkları olan 3-18 yaşındaki çocuklar için koşuyorum. Buna özen temizlemek üzere kostümle koşmaya karar verdim. Çocuklarımıza ‘Prensesler üstelik koşabilir, her istediğinizi yapabilirsiniz’ mesajını yüklemek istedim” diye niteleyerek konuştu.  Tekerlekli sandalyede arkadaşlarıyla birlikte yarışa katılan Semra Çetinkaya, “Koşamayan arkadaşlarım üzere burdayım. İnanılmaz dörtköşe. Akın Etmek bizim işimiz” dedi. Esasen tekerlekli sandalyeyle maratona katılan Hasan Yılmaz ise “Kurum verici tıpkı gündeyiz. İlk misil katılıyorum, haddinden fazla mutluyum” dedi. Arkadaşının tekerli sandalyesini iterek maratona katılan Turgut Kozan, “Yıllardır benim sunu sevdiğim etkinliktir. Ince küşayiş koşucuyum, çok ayrımlı ülkelerde 100 kilometrelik yarışlar koştum. Bu etkinliği herkese tavsiye mektubu ediyorum” dedi.

“BU BENİM İLK KOŞU YARIŞIM”

Protez bacağıyla koşan Recep Tula, “Haddinden Fazla iyice tıpkı bölüm. Bu büyüklüğünde kalabalığın süresince koşmak domuzuna hissettiriyor. Benim geçmiş koşun yarışma. Takma bacağımla koşuyorum. Benim amacıyla delici tıpkısı deneme oldu” diye konuştu.

Share: