33 yıllık doktor, mıntıka yaparak stres atıyor

Adana’de 33 yıllık hekim Ahmet İhsan Bahtiyar, işten arta artan zamanlarında atölyesinde ahşap tekneler yapıyor. Şuanda 14 metrelik havza eden Bahtiyar, emekliliğinde zat yaptığı havza ile dünyayı müracaat etmek istiyor.

Ordu’nun Ünye ilçesinde dünyaya mevrut Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet İhsan Mutlu’nun (62), bahir dinamit akarsu çocukken başladı. 1982’üstelik Çukurova Üniversitesi Tababet Fakültesi’ni kazanan Ahmet İhsan Mutlu, 6 almanak öğrenimin ardından umumi cerrahi alanında eksperlik yaparak 1989 yılında mesleğe başladı.

Adana’bile yaşamaya karar veren Uzm. Dr. Mutlu, sayımsız ameliyata girerek hastalarının iyileşmesini sağladı. Karadeniz kıyısında başlayan deniz aşkı, Adana’de üstelik bitmeme fail Uzm. Dr. Mutlu, havza yapımına zaaf sardı.

İlk teknesini 1995 yılında bir arkadaşının fabrikasının bahçesinde 5 metre 60 santim boyunda fail ve Seyhan Baraj Gölü’ne indirdi. Dr. Bahtiyar, hafta sonları yekpare dolaşma ve hafta arası emek çıkışında soluğu tersanesinde alarak 7 yılda 13 metre 30 santim boyunda Bruce Robers’ın çizdiği, tekneyi yaparak Karataş’ta suya indirdi.

Bu mıntıka, Karataş’ta bire bir kazaya karıştı. Mutsuz eyyam kıvrak Dr. Bahtiyar, stresini atabilmek için İsveç’in milli teknesi Nordich Folkbot’u, ahşap gövdeli yapmaya başladı. Bahtiyar, ‘My Life 1’ adını verdiği 3’üncü teknesini çabucak 1,5 yılda tamamlayarak Mersin’bile suya indirdi. Ancak Dr. Bahtiyar, masrafının efdal olması dolayısıyla bu tekneyi 2015’te kıymak zorunda kaldı. Dr. Mutlu, şu an adını ‘My Life 3’ yerine planladığı ve tekaütlük yıllarında kabadayı namına sürmenin hayalini kurduğu Amerikan tasar çizimci Dudly Dix’in 14 metre boyunda 45 AC modelini fora etmek için esasen tersanesinde çalışmaya başladı.

“Şimdilik bu serencam”

Şuanda Adana Kent Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde müteharrik Dr. Ahmet İhsan Bahtiyar, İhlas Bilgelik Ajansı’na yaptığı açıklamada, mıntıka yapımının kendisi amacıyla aynı terapi olduğunu belirtti. Bahtiyar, “İlk kendisine 5 metre 60 santimetrelik tıpkı havza yaptım ve Seyhan Baraj Gölü’ne indirip mufassal yıllar kullandım. Elan bilahare Bruce Robers isimli tıpkısı havza yaptım. Ardından ‘My Life 2’, demincek dahi ‘My Life 3’ isimli tekneyi yapıyorum. Şimdilik bu sonuç üzere duruyor. Alelumum Cumartesi, Iş ve iş dışındaki zamanlarda çalışıyorum” diye konuştu.

“İnanılmaz keyifli”

Teknelerin neşelilik, su tesisatlarını ve bağırsak dizaynlarını kendisinin yaptığını elden boyayı kendisinin yapmadığını anlatan Dr. Mutlu, “Eleman kullanmak çokça boğuk ve arzulu bir gelişim. O nedenle hep seçkin şeyi kendim yapıyorum. O nedenle bile süre uzuyor. 5-6 seneyi buluyor bir tekneyi fethetmek. 1986 yılından bu yana bitmeme eden tıpkı proses var ve şuana büyüklüğünde 4 tekne yaptım. Hastanedeki stresin rehabilitasyonu kabil aynı özdek burası. Siftinlik çalıştığınız sürece haddinden fazla bezginlik oluyor amma emniyetsiz sağlık alıyorsunuz” dedi.

Öte yandan Uzm. Dr. Ahmet İhsan Mutlu, zor olduktan sonradan şuanda yaptığı tekneyle denizde yaşayıp dünya turuna çıkmak istediğini söyledi. Ayrıca Mutlu, şuanda dünyada İsveç Milli Teknesi Nordich Folkbot’u ahşaptan fail tek yaşama olduğunu belirtti. – ADANAShare: