3 titrem bisküviden yapılan dünyanın yer büyük buğday başağı mozaiği bitirilmek üzere

3 titrem bisküviden yapılan dünyanın genişlik şişman buğday başağı mozaiği bitirilmek için

Karaman’da 800 metre kare büyüklüğünde mozaik yerine bisküviden yapılan buğday başağı için 3 titrem bisküvi kullanıldı

KARAMAN – Karaman Lansman ve Turizm Derneği (KARTAP), vasıtasıyla 3 tona yakın bisküvi kullanılarak yapılan dünyanın yeryüzü balaban buğday başağı mozaiği bitme aşamasına geldi.

Dernek Umumi Heyet Başkanı Rıza Arınmış, gazetecilere, çokça güç aynı 10 dolaşma geçirdiklerini söyledi. Dünyanın yer şişman mozaik bisküvisini 20 kişilik bire bir ekiple yok etmek üzere olduklarını dile getiren Arınmış, 10 Teşrinisani tarihinde açılışını gerçekleştireceklerini belirtti. Mozaik bisküvisinin tamamlanmasının peşi sıra vatandaşların ziyaretine 2 gün vazıh kalacağını ifade eden Arınmış, “Hafta sonu tasfiye çalışması yapacağız. Açım yapılıp işler tamamlandıktan bilahare bisküvilerin arıtma çalışmasını yapacağız. Bu bisküviler etkinlik bittikten bilahare yem yardım maddesi yerine ağızotu sanayilerine vereceğiz” dedi.

“Açılışın ardından tescil edilecek”

Dünyanın sunu nazik mozaik bisküvisinin 300 bin adet bisküviden oluşacağını tabir fail Arınmış, “3 titrem bisküvi kullanılıyor. Bundan eski rekor Japonya’ya ait. Japonya 300 metre kare alanda bu çalışmayı yapmış. Tığ bunu 800 metre dördül alanda yapıyoruz. Kestirmece 3 acımasız kadar benzeri bizim avantajımız var. Bu rekor bu güne kadar hiçbir şekilde yanına dahi yaklaşılmamış. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonuna tescil ettireceğiz. 10 Teşrinisani’da bunu onaylayacaklar ve tescil belgesini bizlere teslim edecekler” diye konuştu.

Share: