3 titrem bisküvi kullanılarak buğday başağı motifi yapıldı

Karaman Lansman ve Turizm Derneğinin (KARTAP) projesi kapsamında, 300 bin bisküvi kullanılarak buğday başağı motifi çizildi.

Çalışmalar kapsamında yaklaşık 20 kişilik ekiple Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Taha Akgül Spor Salonundaki zemine 3 ton kalkmak için 300 bin pötibör bisküvi kullanılarak buğday başağı motifi yapıldı.

Vali Tuncay Akkoyun, programda, Karaman’ın, birçok tarım ürününde olduğu kadar buğday üretimi üstüne haddinden fazla müsait, artağan topraklara eş olduğunu söyledi.

Kentin sanayisi, gıda sektöründe özellikle bakliyat ve bisküvi oluşmak üzere birçok alanda ön plana çıktığını nâkil Akkoyun, şöyle konuştu:

“Ülkemizin bisküvi üretiminin kısaca yüzde 70-80’i Karaman’birlikte gerçekleşmektedir. Buğdayın bisküviye ulaşan serüvenini konu düzlük bu rekor denemesiyle ilimizin bu potansiyeli, gücü, kıymeti hep marifetiyle bilinecek ve bayrı şehrimiz Karaman seçkin yönüyle açık kitlelere tanıtılacaktır. Bu faaliyet ve daha eski birçok sunturlu, mefret çalışmayla ilimizin tanıtımı üzerine gayretli çalışmalarından etkinliklerinden, emeklerinden ortalık Karaman Tanıtım ve Turizm Derneğine bulunmaz başkanımızın şahsında cümle dümen kuruluna teşekkür ediyorum.”

Tescil belgesi verildi

Derneğin Umumi Heyet Başkanı Ikbal Arınmış bile etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu paylaşarak, “Canhasan 3 Höyüğü kazılarında 10 bin yaşında tarihlendirilmiş buğday taneleri bulundu. Bu bizi haddinden fazla heyecanlandırdı. Tohumdan yola çıkarak buğdayın hikayesini oluşturduk. Yaptığımız çalışmayla 300 bin bisküvi kullanarak dünyanın yer büyük mozaik bisküvisini oluşturduk. Çalışmamızda emeği geçen herkese çokça teşekkürname ediyorum.” ifadesini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından mozaik bisküvisi Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu yoluyla tescillendi, tescil belgesi Duru’ya ikram edildi.

Törene çok sayıda davetli katıldı.

Share: