3 sene önceki suni kalp nakli yapılan züğürt: Elimde kalbim ile geziyorum

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dinamik 49 yaşındaki Hasan Koç, kısaca 3 yıldır elinde taşıdığı kalbiyle hayatını bitmeme ettiriyor. Koç 2010 yılında geçirdiği kalp kriziyle bu arada başlayan duygu yetmezliği hayatının dönüm noktası oldu. Duygu-Damar Cerrahisi Servisi’nde tedavi görmeye başlayan Belletici’un yaşaması için kalp nakli olması gerektiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı’nın millî bekleme listesine kaydolan Antrenör amacıyla 5 yıldır kadavralardan duygu bulunamadı. Doktorların yaşaması üzere kalp nakli olması gerektiğini söylediği Antrenör’a suni kalp önerildi. 2020 yılında gerçekleştirilen işler ile bireşimli kalbi takılan Koç baştan hayat buldu.

BILEŞIMLI KALBİNİ ÇANTADA TAŞIYOR

Hasan Çalıştırıcı, bileşimli kalbin sataşma sürecinden bahsederek, “Kul aileden mevrut önsezi hastalığı var. 2010 yılında kalp aksesi geçirdim. Akabinde 2012 yılında kalp yetmezliği başladı ve ruh hastası oldum. Bakir bire bir ruh nakil edilmesi gerektiği anlaşıldı. Bu süreçte Antalya Akdeniz ve İstanbul Koşuyolu hastanelerinde tetkiklerimi yaptırdım ve 2015 yılında İstanbul Koşuyolu hastanesinde his nakli için sıraya girdim. 2016 yılında içtimai medya aracılığıyla Ankara Erdemli İhtisas hastanesini gördüm tetebbu ve tedavim üzere oraya gittim. 2016 yılı gücük ay ayından itibaren bile Ankara faziletkâr önsezi hastanesinde tedavi oluyorum. Henüz evvel soluk darlığı yaşıyordum; yürüyemiyor, uyuyamıyordum bu süreçte sık sık hastanelerde oksijen tedavisi almaya başladım. 2019 yılının Ekim ayında bana suni kalp takılması gerektiği söylendi 2020 yılında üstelik ameliyatım gerçekleşti ve suni kalp takıldı. O günden bugüne büyüklüğünde suni kalp ile yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

“BATARYASI BİTER DİYE KORKUYORUM”

Koç, bileşimli kalple geçen tahminî 3 yılını anlatarak, “Sabahleyin kalkıyorum kahvaltı yapıyorum ve hariç çıkıyorum. Arkadaşlarımla ahbapça ediyorum, insan dost görüyorum. Bu süreçte hem sporumu yapıyorum hem da insanlarla çöz içe olmaya çalışıyorum sonunda kendimi daha abat ve henüz rahat hissediyorum. Genişlik şişman korkum cihazın şarjının bitmesi veya cihazın değme arızaya geçmesi. Çantamda iki skor batarya var bunlar sürekli şarj halinde 14 ila 16 saat ortada daim değiş yapılması gerekiyor. Şu anki süreçte bataryanın tamam olması yahut dışarda fazla kalırım bile pil biter korkusu çokça oluyor. Bu yüzden dışarıda birlikte çokça aşkın kalamıyorum. Bu maşa üç yıldır benimle gelişigüzel çıktı hayatımız beraber oldu. Duş alırken duş bandı ile bölgeyi kapatıyorum cihazında değişik ayrımsız duş çantası var ona koyuyorum ve duşumu bu şekilde alıyorum” şeklinde konuştu.

“HAYATTAYIM, BUGÜNÜME ŞÜKÜR”

Çalıştırıcı, sunu çokça canip kapkaççılardan ve cihazın kablosuna takılabilecek insanlardan korktuğunu belirterek, “Bu çantayı dünyalık çantası zanneden taraf kesicilere kaptırma ihtimali var. Hareketli bir ortamda bu kabloya takılıp çekerler kalbim yerinden menfaat diye niteleyerek korkuyorum. Özlük çevrem mânialı olduğumu bildikleri için elan titiz oluyor temas alanda öncelik veriyorlar. Görünce şaşıranlar dahi oluyor elbette yaşıyorsun yumruk olmuyor mi diyerek soranlar oluyor. Benim hissettiğim biricik öz koku alıyorum, hayattayım bugünüme şükür. Ego otuz iki yıl sigara içtim otuz iki sene bilahare artık ego sigarayı değil sigara beni bıraktı. Gençlerimize sigara içmemelerini, sigaradan ırak durmalarını ve şeş ayda bire bir yol de olsa kendilerini kontrol ettirmelerini kaynak ederim” diye konuştu.

Share: