3. Geleneksel Nar Şenliği’nde mülevven görüntüler

3. Anadan Görme Nar Şenliği’nde mülevven görüntüler

Yer adamakıllı nar kasası 3 bin liraya satıldı

İnhisar Uray Başbuğ Mehmet Cebel:

“Deve çekici nar cinsi ayrıksı bölgelerde mukavemetli görülmüyor”

BİLECİK – Bilecik’te gerçekleştirilen 3. Nar Şenliği renkli görüntüler oluştururken İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Nişan, “Burada bizim öne hissetmek isteğimiz ayrımsız narımız meşhur. Deve cerrar adında aynı nar türümüz var, bu nar cinsi ayrıksı bölgelerde mukavim görülmüyor. Ulusal anlamada adını duyurmaya çalışıyoruz” dedi.

İnhisar Belediyesi yoluyla İnhisar İlçesi’nde düzenlenen 3. Geleneksel Nar Şenliği, alçak katılım ile gerçekleştirildi. Geleneksel namına düzenlenen ve bu sene 3’üncüsü gerçekleştirilen Nar Şenliği’nde 7’den 70’e onlarca güç uyumlu vakitler geçirdi. Nar sentagma, nar şet ve nar yeme yarışmalarıyla rekabetin üstelik tıpkı arada yaşandığı şenlikte, hazırlanan nar kasalarından arz güzeli seçilerek bariz ilave ile seçildi. Arz iyicene namına seçilen nar kasası bire bir tüccar marifetiyle 3 bin liraya satın alınırken, önceki 3’e giren narların üreticilerine dürü verildi. Kadın kooperatifinin bey ofisinin de açılışının yapıldığı şenlikte, kaymakamlık halkına yemek dağıtıldı. Şenlik, Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, İnhisar Kaymakamı Elif Ziyalı Saçal, İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Dağ, ilçedeki kurumların temsilcileri ve haddinden fazla sayıda vatandaşın katılımıyla yapılan nar hasadından sonra sona erdi.

“Deve calip nar cinsi eksantrik bölgelerde metanetli görülmüyor”

Nar verimliliğin geçtiğimiz yıla oranla artış gösterdiğini tamlayan İnhisar Belediye Reisi Mehmet Kepez, Akdeniz iklimi yaşadıkları ilçede yetiştirilen ürünlerin değişik bölgelerde bir iki olduğunu söyledi. Deve davetkâr narının ulusal anlamda tanınması üzere çabalama gösterdiklerini söyleyen Başkan Acı, şu ifadeleri kullandı:

“İlçemizde 3. Nar Hasat Şenliği’ni yaptık, epey balaban benzeri katılma vardı. Katılanların hepsine teşekkürlerimi sunuyorum. Tabi bölgemiz tarım bölgesi, rakım 197, Akdeniz ikliminin hakim olduğu tıpkı kesim. Burada bizim öne çıkarmak isteğimiz bir narımız anılmış. Deve çekici adında tıpkı nar türümüz var, bu nar cinsi başka bölgelerde dayanıklı görülmüyor. Ulusal anlamada adını duyurmaya çalışıyoruz bu ürünümüzün. Geçtiğimiz yıl hasat, 3 bin tondu bu sene bu rakamın 5 bin tona gelmesini hedefliyoruz. Sulamada faaliyet zamlarından periferi üreticiler zor çektiler amma önümüzdeki sene, Tarpak Göleti faaliyete girecek. Ondan çevre elektrik masrafı olamaz. Dolayasıyla bu yılki sulama masrafları önümüzdeki sene 4’te bire bir oranına kadar düşecek diyerek bekliyoruz. İnhisar ‘bile kurulmuş olan Karı Kalkınma Kooperatifi’miz BEBKA Ajansı eliyle da kabul edildi, inşallah bu sene o tesisi kuracağız. Makinelerle alay malay bu üretime beceri anlamda yordam vereceğiz. Nar lokumu, nar suyu, nar ekşisi, nar kabuğundan kurutulmuş ve öğütülmüş tozlar, nar sirkesi de yapılıyor. İşte açılışını yaptığımız yerel ürünler mir reyonunda dahi gördük, narın 10-15 ayrımlı ürünü olabiliyor. Bunları daha birlikte geliştirerek yapmaya devam edeceğiz inşallah.

Share: