20 YIL ÖNCEKI 0,5 PUANLA BÜTÜNLEMEYE BIRAKAN EDEBİYAT ÖĞRETMENİNE SÜRPRİZ KUTLAMA YAPTI

KARS’ta edebiyat öğretmeni Kayhan Avınca, lisede okurken kendisini 0,5 puanla edebiyat dersinden bütünlemeye bırakan öğretmeni Yalman Kartarı’ya 20 sene sonradan, 24 Son Teşrin Öğretmenler Günü’nde sürpriz tebrik kartı yaptı. Elinde çiçekle sınıfa giren, hocasına teşekkür fail Avınca, ‘Beni yazın dersinde 44,5 puanla bıraktı, ben da temerrüt ve ahdettim, ‘Beni tıpkısı yazın hocası bıraktı. Ego dahi gökçe yazın hocası olacağım’ dedim ve 20 yıl sonraları gökçe yazın öğretmeni adına karşınızdayım dedi.

Kars Cumhuriyet Lisesi’nde okurken 2002- 2003 eğitim öğretim döneminde 45 puan barajı olan yazın dersinden 0,5 puanla bütünlemeye mütezayit Kayhan Avınca, yaz dönemi bütünleme sınavında sınıfını geçti. Ortaöğretim sonrası 2010 yılında girdiği darülfünun sınavında Kafkas Üniversitesi Marifet Literatür Fakültesi’ni kazanan ve 2014 yılında çıkışlı olan Avınca, literatür öğretmeni oldu. Kars’ta hususi bire bir okulda öğretmenlik işleyen Kavınca, kendisini 0,5 puanla bütünlemeye bırakan öğretmeni Yalman Kartarı’ya öğretmenler haset sebebiyle yıllar sonra sürpriz yaptı. Kartarı’nın fariza yaptığı Atatürk Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi’ne elinde çiçekle mevrut Avınca, sınıfın kapısını çalarak yürek girdi. Hocasının kendisini tanıyamadığı Avınca, Yıl 2022 Cumhuriyet Lisesi 421 numaralı öğrenciniz Kayhan Avınca diye kendini tanıttı. Öğrencisini hatırlayan Kartarı, can anlar yaşadı. Kartarı, Avınca’yı dersten makbul alamadığı üzere bıraktığını söyledi.

Literatür öğretmeni olmasının sebebinin kendisini dersten bırakan öğretmenin olduğunu söyleyen Avınca, ‘Beni literatür dersinde 44,5 puanla bıraktı, ego dahi direnim ve ahdettim, ‘Beni bir gökçe yazın hocası bıraktı. Ego de yazın hocası olacağım’ dedim ve 20 sene bilahare edebiyat öğretmeni yerine karşınızdayım. 8 almanak gökçe yazın öğretmeniyim. Benim hayatımda, yazın öğretmeni olmamdaki inkisar noktası buydu dedi.

Atatürk Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi öğrencilerine hatıralarını anlatan Avınca, O dönemki hocalarımızın bizim üzerimizde çok emekleri var. İnşallah bu bayrağı biz dahi sizlere devredeceğiz, bundan ahir nesil dahi bu bayrağı ileriye taşıyacaktır. Hocalarımız hiçbir antlaşma çizgilerinden değişmedi, muallel puan nedir onu alamadım ve o benim hayatımdaki ilenç noktası, o nâr ve azim olmasaydı bugün burada olmayabilirdim. Bazı Bazı insanın hayatında önüne çıkan hatalar ve müşkülat ilerleyici zamanda önüne haddinden fazla evire çevire ışıklar çıkartabiliyor diyerek konuştu.

‘İLKELERİMİ HİÇBİR ANTLAŞMA DEĞİŞTİRMEDİM’

Öğrencisinin sözleriyle duygulanan Sarp Kartarı kırıcı bire bir önsezi yaşadığını belirterek, şöyle konuştu

Bir öğretmenin, öğrencisinin karşısına aniden çıkıp kendisini de ayrımsız branşta öğretmen olduğunu söylemesi, benim yetiştirdiğim ağacın meyvesini dercetmek kabilinden tıpkı duyguya yöneltti. Öğrencime teşekkür ediyorum. Bana yıllar sonradan bu duyguyu yaşattığı amacıyla. Şu an yeniden öğrencilerimin karşısındayım, bir önsezi ve düşünceleri tabiatıyla kim sair öğrencilerim için de ihata etmek istiyorum. İnşallah antlaşma peki, tekaüt olduktan sonra bu öğrencilerimi dahi karşımda gene bire bir şekilde temizlemek istiyorum. Bu sizde birlikte haddinden fazla fena hâlde duygular yaşatacaktır inşallah. imdi sizleri ayrımsız şekilde soldurmak istiyorum, sizler hoca olduğunuzda ben tekaüt olmuş olurum. Öğrencilerim beni bilir, ben 20 yıl önceki elbet olduysam tıpkı şekilde devam ediyorum, ilkelerimi mesleki hayatımda tek antlaşma değiştirmedim. nominal yaptım sakıncasız olun algın olan zayıfını aldı, kopya çekeni gene cezalandırdık. Seni domuzuna tıpkı şeye yönlendirmişim bugünkü öğrencilerimi birlikte bir şekilde yönlendirmek istiyorum.

Okul tahtasına ’24 Kasım Öğretmenler Günü’nüz hümayun olsun kızıl hocam’ notunu yazan Avınca, öğretmeni ve lise öğrencileriyle dahi yadigâr fotoğrafı çektirdi.

Share: