1,5 milyon eskimemiş HIV vakası dünyayı gözdağı ediyor

– 1,5 milyon bakir HIV vakası dünyayı tehdit ediyor

Pandemi sonrasında HIV Virüsü vakalarındaki artma yaşandı

İSTANBUL – Bugüne büyüklüğünde 40 milyon kişinin ölümüne faktör olan AIDS ile ilgilendiren farkındalığı arttırmak yerine 1 Boşluk Acun AIDS gününe özel açıklamalarda mevcut Prof. Dr. Kıvanma Şerefhanoğlu, 2021 yılında 650 bin kişinin HIV ilişkili hastalıklar dolayısıyla öldüğünü ve aynı yıl ortamında 1,5 milyon kişinin elan HIV virüsünü kaptığını dile getirdi.

Dünya genelinde 40 milyon kişinin bugüne kadar ölümüne etmen olan AIDS ile ilgili farkındalığı yükseltmek namına 1 Mabeyin dünya gelinde “AIDS Haset” adına anılıyor. Pandemi sonrasında DSÖ verilerine göre gelen AIDS-HIV enfeksiyonu vakalarında artım yaşandığına dair uyarılarda kâin Altınbaş Üniversitesi Tababet Fakültesi Öğretim Üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Iftihar Şerefhanoğlu, 2021 yılında 650 bin kişinin HIV münasebetli hastalıklar dolayısıyla öldüğünü ve tıpkısı yıl zarfında tahminî 1,5 milyon kişinin elan HIV virüsünü kaptığını dile getirdi.

“Türkiye’bile birlikte boyut endişe verici”

günümüzde dünyada bütün kısaca 38,4 milyon kişinin HIV pozitif olduğuna dikkat calip Prof. Dr. Övünç Şerefhanoğlu, “Bunların çoğunun Afrika kıtasında olduğunu belirterek, “Ülkemizde ise vakaların bildirilmeye başlandığı 1985 yılından 2021 yılına büyüklüğünde mecmu kestirmece 33.000 HIV fazlalık hayat tayin edildi. 2021 yılında 3000 yeni fenomen belirlendi. Sağlık Bakanlığının verilerine bakarak ülkemizde çor trendindeki çoğalma endişe verici” dedi. İlaç tedavisinin uygulanabilir olmasına rağmen virüsün vücuttan ağız ağıza atılamadığının da altını çizen Prof. Dr. Kıvanma Şerefhanoğlu, en dolgunca tedavinin virüsle hiç temas etmemek olduğunu belirtti.

HIV Enfeksiyonun gelecek safhası, AIDS

Prof. Dr. Övünç Şerefhanoğlu, Türki açılımının insan immunyetmezlik virüsü olan HIV için bilinmesi gerekenleri şöyle anlattı, “Bağışıklık sistemini zayıflatan HIV virüsü, çeşitli enfeksiyonlara, kanserlere ve romatizmal hastalıklara sebep evet. HIV virüsü vücuda girdikten sonra adım adım, muafiyet sistemini birleştirme fail ve düzenleyen en heybetli hücreleri, CD4 hücrelerinin sayısının azalmasına sebep peki. Tedavi edilmediği takdirde, yıllar ortamında muafiyet sistemini istikbal derecede bozar. Enfeksiyonun müstakbel safhası olan AIDS yani Edinilmiş Muafiyet Yetersizliği Sendromu kendisine adlandırılan resim meydana dirimsel” dedi.

“Enfeksiyonun evreleri kişiye göre değişkenlik gösteriyor”

HIV enfeksiyonunda belirtilerin enfeksiyonun evresine göre değiştiğine değinen Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu, virüsün vücuda girmesinden sonradan geçmiş beş altı hafta zarfında tek belirti olmayabileceği gibi zehir, baş ağrısı, deri döküntüsü, geçit ağrısı grip belirtilerinin çıban gösterebileceğine işaret etti. Şerefhanoğlu antrparantez hastalığın, tafsilatlı yıllar belirtisiz seyredebildiğini fakat, tedavi edilmediği takdirde ileri evrelerde lenf bezlerinde şişme, kilogram kaybı, keskin, edim, muhtelif kanserler, yara enfeksiyonlar ile seyrederek ölüme hastalık olduğunu söyledi.

Bulaş yollarına ilgi, esas sütünden bebeğe geçiyor

Prof. Dr. Iftihar Şerefhanoğlu HIV’in içki, emzirme, semen ve vajinal sıvılara bağlanak ile bulaştığını hatırlatarak, örneğin enfeksiyonu haiz bireyin kanıyla bağlanak etmiş enjektörün batması, kanın kişilerin ayn veya ağzına teması ile bulaşabileceğini dile getirdi. Kanın akva cilde teması ile enfeksiyonun bulaşmayacağını belirten Prof. Dr. Şerefhanoğlu ancak HIV zait annenin sütünden emzirme ile bebeğine bulaşabileceğine ilgi çekti. Günümüzde virüsün yer yoğun tensel kere ile bulaştığını söyleyen Şerefhanoğlu, “Hamilelik sırasında anneden rahim içindeki fetüse virüs geçebilir” diye bilgelik verdi.

“Piercing ve dövme yaptırırken sterilizasyona ilgi edin”

Şerefhanoğlu, korunmasız seksüel ilişkinin birlikte HIV virüsünün bulaşması amacıyla riskli eylemleri ise şu şekilde sıraladı:

– Kuma iğne kullanılması

– Verimsiz olmayan malzemelerle yapılan piercing, dövme

– Esenlik çalışanlarında kaza ile enjektör batması

– Klamidya, bel soğukluğu gibi mütenevvi cinsî yolla geçici enfeksiyonların varlığı

“Günlük olağan davranışlar ile HIV virüsü bulaşmaz”

Şerefhanoğlu, bulaş yollarını vâkıf olmak kadar risk taşımayan günlük niteliksiz davranışları dahi öğrenmenin sosyete sağlığı açısından rahatlatıcı olduğunu belirttiği açıklasına şöyle bitmeme etti:

“Söz Gelişi; yanak veya dudaktan öpüşmek, esenleşmek, tıpkı ağabey aşındırmak, ortak abdesthane banyoyu fethetmek, maç yapmak, bire bir kalemi yahut bilgisayarı ahzetmek, tıpkı odada yahut sırada benimsenmek, ayrımsız tişörtü vurmak kabilinden eylemler ile virüs bulaşmaz. Bire Bir farklı şanlı bap ise, HIV virüsüne enerjik tedaviyi düz (antiretroviral tedavi-ENSE) ve virüsü baskılanmış kişiler seksüel muamele ile virüsü bulaştırmaz. HIV virüsünün bulaşmasını engel olmak üzere cinsel ilişkide kötü kullanılması eşya ve önemlidir.”

“Soluk testleri ile kişileştirme ediliyor”

HIV enfeksiyonun teşhisinde en kalın antikor testlerinin kullanıldığını söyleyen Şerefhanoğlu, virüsün vücuda girmesinden bilahare 1 kamer içinde genellikle antikorların oluştuğunu hikâye. Fakat tayin edilememesi halinde testin 3 kamer bilahare tekrarlanması gerektiğini vurguladığını hatırlatan Şerefhanoğlu, antikor testi zait olan bireylerin teşhisin kesinleşmesi üzere muhtelif tasdik testlerinin yapılması gerektiğini anlatım etti. Şerefhanoğlu, “El sağlığı müdürlüklerince yapılan konfirmasyon testinin zait gelmesi sonrasında gönül HIV pozitif tanısını almış peki” dedi.

“İlaç tedavisi uygulanıyor ancak virüs vücuttan ağız ağıza atılamıyor”

Şerefhanoğlu, antiretroviral ilaçlar ile HIV hastalığının tedavisinin yönetilebildiğini fakat HIV virüsünü vücuttan tamamen atamadığının altını çizdi. Bu ilaçların ancak bağışıklık sisteminin bozulmasını engellediğini ve iyileşmesini sağladığını kaydeden Şerefhanoğlu, günümüzde bu enfeksiyonun tedavisinde ilaçların çok hareketli olduğunu söyleyerek, “Fertler reçete tedavilerine popülasyon boyu devam ettikleri takdirde dimdik ve nitelikli alışılagelen tıpkı vücut sürerler. Bu tedaviler ile HIV artık şeker hastalığı gerginlik kabil süreğen bire bir çor halini aldı. Balaban olan hastalığın ilerlemeden canlandırma edilmesi ve tedavinin tınlamalı namına devam ettirilmesi” şeklinde konuştu.

Share: