15 dakikada yükleme olan domestik elektrikli otobüsler yollara geçmek için dönem sayıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesinin dolgun taşımada artırım keşfetmek ve karbon emisyonunu hafifletmek amacıyla ürettirdiği yerel elektrikli otobüsler, 15 dakikada yükleme olabilecek.

ASELSAN ve TEMSAN hareket birliğiyle üretilen ve test sürüşleri tamamlanan lityum pilli evcil elektrikli otobüsler, 30 Ağustos-4 Ilkgüz tarihlerinde Samsun’üstelik gerçekleştirilecek Havacılık, Feza ve Uygulayım Bilimi Festivali TEKNOFEST’te yolcu taşımaya başlayacak.

Samsun Büyükşehir Şehremini Mustafa Çıpa, AA muhabirine, Samsun’un toplu taşımanın çok majör olduğu şehirlerden biri olduğuna bel etti.

Samsun’un ilçeleri arasında çokça ağırbaşlı tıpkı gidiş geliş olduğunu tamlayan Demir, “Raylı sistemi yapmamıza karşın site içre alelhusus dolgun ulaşımda zaruri konforu sağlayamadık. Raylı tümce şu anda biricik hat üzerinde çalışıyor. Zımnında tramvaylarımız sonuna büyüklüğünde komple. Tramvay sayısını açık artırma şansımız yok. Yaptığımız muvasala master planı gereği elektrikli otobüslerin devreye alınmasını akla yatkın gördük.” dedi.

ASELSAN ile bu konuda çalıştıklarını anlatan Demir, “Şu anda ASELSAN ve TEMSA bunların (elektrikli otobüslerin) üretimini yaptı. Samsun’a 10 sayı geldi. Önümüzdeki 10 zaman içre 5 nüsha elan ati. TEKNOFEST’e kadar 20 otobüsümüz mevrut olacak. Türkiye’birlikte ilk defa evcil ultra şarj sistemine ehil lityum pilli elektrikli otobüsler Samsun’da kullanılacak. Deneme sürüşleri tamamlandı, TEKNOFEST ile birlikte eğreti servisini alıyoruz.” diyerek konuştu.

“Elektrikli otobüslerimiz 15 dakikalık şarjla 80 kilometre el gidebiliyor”

Demir, TEMSA ve ASELSAN ile yapılan çalışmalarda ayrımsız şarj pilinin dolay plana çıktığını dile getirerek şöyle bitmeme etti:

“Elektrikli otobüslerimiz 15 dakikalık şarjla 80 kilometre el gidebiliyor. Tığ istersek bunu batarya sistemini değiştirerek 300-400 kilometre masraf halde üretimini yaptırabilirdik amma maliyet hesabı yaptığımızda yer optimum bu otobüsler olduğuna karar verdik. ASELSAN ile beraber bunu ürettirdik. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’mız da bu projeyi makul gördü. Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’mızın desteğiyle ASELSAN öncülüğünde TEMSAN’nın üreticiliğinde bu projeyi hayata geçirmiş olduk.”

“Karbon salımı muvaffakiyetsiz”

Evcil elektrikli otobüslerin en koca özelliğinin, işletme maliyetlerinde fosil yakıtlı otobüslere göre yüzdelik 70’in üzerinde artırım sağlaması olduğuna dikkati çeken Demir, “Bilcümle otobüs filosuna yayıldığında işletme maliyetini çok düşürüyor. Eksantrik cesim aynı bahis ise karbon salımı rate. Konfor oldukça efdal, çevreyi kirletmeyen ayrımsız bütün. Şu anda 20 tanesini devreye alıyoruz. Bizim şartnamelerimizi sağlaması durumunda bütün otobüs filosunu elektrikli araçlara çevirmiş olacağız. Galiba bodur güzergahlar amacıyla daha bodur otobüsler ürettireceğiz. Bunun tedarik çalışmalarını üstelik yapıyoruz. Onun amacıyla Türkiye’dahi bire bir önceki. Evcil imalat, domestik tasarım ve lityum pilli otobüsleri Samsun’dahi uygulamaya alıyoruz.”

Demir, yerel elektrikli otobüslerin telif hakkı haklarının Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

“Belli bizde bu otobüsler kullanılmaya başlanmasından bilahare Türkiye’nin değişik şehirlerinde de bu otobüsler yaygınlaşacak. Samsun çevreci bir site ve bu konuda de öncülük yapacak. Hele karbon salımı noktasında çokça cesim bire bir projeye imza atmış olacağız. Elektrikli otobüsler bizim Beyinli Şehir planlamamızın da ayrımsız parçasıdır. Yer sağlığı üstüne sunu mefret projelerimizden tıpkısı tanesi elektrikli otobüslerdir. Elektrikli otobüslerimiz TEKNOFEST ile alay malay eğreti taşımacılığına başlayacaktır.”

Elektrikli otobüsler amacıyla şehrin yedi noktasında şarj istasyonu yaptıklarını de belirten Demir, önceki etapta otobüslerin kent merkezi ile festivalin yapılacağı Samsun Çarşamba Hava Meydanı ortada kullanılacağını ifade etti.Share: