15 bin nefis koroyla Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurulacak

Milli Terbiye Bakanlığı eliyle planlı “Şarkılar Bizi Söyler Tığ da Nağme Söyleriz” projesi kapsamında tıpkı stadyumda konser verecek 15 bin yabanlık dev koro amacıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurulacak.

Türk müziğinin ati nesillere aktarılması ve Türkiye’nin rastgele yerinde yaşatılması üzere hayata geçirilen proje, konservatuvar mezunu öğreticiler yönetiminde gerçekleştirilecek ve 81 ildeki ahali yetişek merkezlerinden saftirik korolar kurulacak.

Projeye katılan sanatçı Esra İçöz, Elif Pehlivan, Melihat Gülses, Rüya Akyürek, Aylin Şengün Taşçı ve Nazire Deveci, Kadıköy Halk Yetişek Merkezi’nde çekilen tanıtım videosu için tıpkı araya geldi ve sevilen eserleri zinde solistler için seslendirdi.

Konuya ilişik AA muhabirine izah eden proje koordinatörü ve gürültülü sanatçısı Aylin Şengün Taşçı, devlet çapında eğitim veren 999 umum eğitim bilimi merkezindeki koroların bilinçli ayrımsız şekilde yürütülmesi için bazı kıstaslar geliştirerek, konuyu ele almaya değişmeyen verdiklerini söyledi.

Taşçı, proje üzere ayrımsız şartname oluşturduklarını belirterek, “15 yaş üstündeki dileyen herkesin ücretsiz namına katılabileceği bu koroları, bundan hakeza Türk müziği konservatuarı mezunu mahirane öğreticiler yönetecek.” dedi.

Usta şeflerin gerçekleştireceği çalışmayı uzaktan eş güdümlü emretmek üzere aynı koordinasyon merkezi oluşturduklarını ve 100 iz belirlediklerini aktaran Taşçı, şöyle devam etti:

“Türk müziğinde çokça bilinen, sevilen, herkesin çokça severek söyleyeceği bu 100 eseri stüdyoda takkadak sazların seslendirdiği tıpkısı adeta karaoke yapar kadar alt yapıyla bilcümle ahali eğitim merkezlerine ulaştıracağız. Ayrımsız zamanda ego bu eserleri biricik tek okunmuş hallerini bile göndereceğim. Zımnında hocalarımız katılan öğrencilere bu kayıtları dinleterek çok rahat tıpkısı şekilde bir nice şarkıyı öğretmiş olacaklar.”

Taşçı, korolar oluşturulduktan bilahare karı ayında Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının desteğiyle gelişigüzel ildeki koroların dinleti vereceğini, seçkin ilin yeryüzü kalburüstü seçilen korosunun de tıpkı başka ilde konser vermeye gideceğini aktardı.

“Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuracağız”

Projeye ayrımsız konkur heyecanı esermek amacıyla konserler verileceğine işaret eden Aylin Şengün Taşçı, şunları kaydetti:

“İş bununla bitmiyor, ikinci devir familya ayından bilahare hep bu faaliyetlerin arkası sıra 2 mahiye aynı çalışma süreci elan gerçekleştirerek april 2023’te 15 bin kişiden oluşan dev tıpkısı koro oluşturacağız. Türkiye’birlikte bu projeye katılan herkesi nazik ayrımsız şehirde evet İstanbul’üstelik evet bile Ankara’üstelik balaban ayrımsız stadyumda aynı araya getirerek dünyanın yer nazik korosu yerine şarkılarımızı seslendireceğiz ve bunun için bile Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurarak bu çalışmanın kayıt altına alınmasını sağlayacağız.”

Korolarda tek çıkarları olmadan bir araya gelen insanların ortada yavaş yavaş nazik aynı sadakat geliştiğini ve dayanışma gücü ortaya çıktığını dile getiren Taşçı, “Koca olan burada insanların yaşamdaki o yorgunluklar, sıkıntılar, dertler çerçevesinde güdük aynı sürede olsa uzaklaşıp kendilerini bahtiyar edecek, çalgı kabil evire çevire bir uğraşıyla farklı aynı pencereye akıllıcasına yönelmeleri. Ben inanıyorum kim bilcümle Türkiye’üstelik biz bu projeyle bunu sağlayacağız. Herkese ama herkese kapımız celi.” ifadelerini kullandı.

Taşçı, birtakımı haddinden fazla ferah bildik, birtakımı birkaç bilinen amma hepsi Türk müziğinin bağrından çıkıntı çok kızıl besteciler marifetiyle ortaya çıkarılmış “Yıldızların Altında”, “Hatırla Lan Peri”, “Söyleyemem Derdimi”, “Değdi Saçlarıma Ilkbahar Gülleri” ve “Gözlerin Semavi Mine Vuruldum Perçemine” kabil 10 makamdan 10’ar kitap seçtiklerini ve projeye katılanlarla paylaşacaklarını sözlerine ekledi.Share: