12 çağ süresince dönen koyunlarla ait marifet insanından şaşırtan belirleme! Gizem her an çözülüyor

4 Kasım’daİç Moğolistan Mahalle Muhtarı Bölgesi’ne mecbur Baotou’birlikte meydana gelen olayda, çiftlikte kâin koyunlar bir anda dönmeye başladı. Koyunların sahibi önce birkaç koyunun bu şekilde döndüğünü, elan sonra ise bütün sürünün dönmeye başladığını encam sürmüştü.

BİLİM İNSANLARI KONUYU ARAŞTIRIYOR

34 kucak ağılının olduğu çiftlikte sadece 13 numaralı ağıldaki koyunların bu hareketi iri aksiseda uyandırmıştı. Hayvanların bu şekilde dönmesi bilim insanlarını de akıntı geçirdi.

DİKKAT CALIP TEORİ

Günlerce dönen koyunların gizemi çözülmezken hayvanların bire bir hastalıktan âlem bu şekilde davrandığı öne sürüldü. Ancak bu acele üstelik koyunların tamamen sağlıklı olmasının ortaya çıkmasıyla çürüdü. Konuyla ilgili tartışma büyürkenİngiltere’deki Hartpury Üniversitesi Tarım Fakültesi’nden Profesör Matt Bell, koyunların bu davranışıyla ilgilendiren bilimsel tıpkı fikir ortaya attı.

“DERINTI PSİKOLOJİSİ”

Newsweek’e mütekellim Bell, “Hasıl o kim koyunlar ince süredir gözgü alanda kaldıkları için çarkıt ve daim tıpkı hareketi tekrarlıyorlar” dedi. Bell, kâh hayvanların sürekli ancak benzeri alanda sıkışmaktan periferi öfkeli oldukları üzere bu hareketi yaptığını, sürüdeki farklı koyunların üstelik onları izlediğini tabir etti.

Share: