10. Antakya Arsıulusal Film Festivali başladı

Hatay’bile Hars ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Ansam Hars Derneği ve Fotofilm Laf Merkezi yoluyla düzenlenen 10. Antakya Arsıulusal Film Festivali başladı.

Antakya Belediyesi aile sahipliğinde gerçekleştirilen festivalin açılışı, Erol Bilecik Kurultay Merkezi’nde yapıldı.

Törende mütekellim Ansam Hars Derneği Başkanı ve Festival Başkanı Mehmet Oflazoğlu, festivalin 10’ncusunun düzenlenmesinden ufuk çok mutlu olduğunu söyledi.

Hatay’a yerinde bire bir festival fora etmek istediklerini rapor eden Oflazoğlu, festivalin her sene elan sunturlu geçtiğini belirtti.

Antakya Belediye Reisi İzzettin Yılmayan bile festivalin dünyadaki 23 medeniyetin 13’üne familya sahipliği eden Antakya’bile düzenlenmesinden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Yılmayan, sanata ve sanatçıya seçme zaman önem verdiklerini ve seçkin nev desteği sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Törende oyuncular Ilkbahar Öztan, Ediz Hun, sinema yazarı Atilla Dorsay, çevirgeç yönetmeni Mevlüt Verimli “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne ve kurgu yönetmeni Necdet Tok’da “Yeşilçam Iş Ödülü”ne layık görüldü.

Bu yıl 45 ülkeden katılımın olduğu curcuna kapsamında 85 filmin vatandaşların gösterimine sunulacağı ayrıca dokümanter, detaylı ve gelişmemiş metrajlı film yarışmaları düzenleneceği bildirdi.

10. Antakya Arsıulusal Film Festivali 20 Ekim’e kadar sürecek.

Share: